Yemeni Nasıl Giyilir?

Yemeni nasıl giyilir sorusu, ayakkabıyı araştıran ve rahatlığı hakkında bilgi sahibi olan kişilerin aklında bulunan bir sorudur.

Anadolu’ ya giden turistler, ister yerli ister yabancı olsun, yemeni ayakkabının ününü duymakta ve halka bu tarz soruları yöneltmektedir. Orada yaşamını devam ettiren halk, yemeni nasıl giyilir sorusuna kolaylıkla cevap verebilmektedir.

Yemeni Nedir?

Yemeni, Anadolu’daki bazı bölgelerde hala üretimine devam edilen, manda, sığır, oğlak veya keçi derisinden faydalanılarak meydana getirilen bir ayakkabı çeşidinin ismidir. Halep’ten Türkiye’ye giriş yaptığı anlatılmaktadır. Yemeninin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerinde üretimi, günümüzde halen devam etmektedir. Ayakkabının adını duyanların aklında yemeni nasıl giyilir sorusunun oluşması son derece normaldir.

Yemeni ustaları tarafından üretilmeye devam edilen bu ayakkabı, bölge halkı tarafından hala giyilmeye devam edilmektedir. Diğer şehirlerden bölgeye giden turistler ise hatıra olarak yemeni ayakkabı almaktadırlar. Turistler bölge halkına yemeni nasıl giyilir sorusunu yönelterek, ayakkabı hakkında daha derin bilgiye sahip olabilmektedirler.

Yemeni, ilk kez Yemen’de Ekber isimli bir kişi tarafından yapıldığı için bu isimle anılmaktadır. Buradan Halep’e ve oradan da Türkiye’nin Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş şehirlerine aktarılmış bir el işçiliğidir. Yemeninin yaklaşık 600 ile 700 yıl arası bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir.

Kadınlara hazırlanmış olan yemeni ayakkabıların yüzü genelde üç parçadır ve isteğe göre dikiş ile süsleme yapılabilmektedir. Kadınlar için hazırlanan yemeni ayakkabıların tabanında 3 veya 4 parça köseli topuk yapılırken erkek yemenilerine bazen tek parça biçiminde kösele yapılmaktadır. Yemeni ayakkabı erkek için de son derece şıktır.

Yemenilerin yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde bazı şehirlerde yemeni çarşılarının kurulması, yemeniciliğin ekonomik ve kültürel anlamda ne kadar önemli oldupunun kanıtıdır. Yaygın olarak yemeni kullanıldığı dönemlerde yemeni nasıl giyilir sorusunun cevabını tüm halk bilmektedir.

Geçmişte Anadolu’nun hemen her bölgesinde üretilen ve ortak özellikleri gösteren geleneksel ayakkabı yapıcılığında olduğu gibi yemenicilik de makineleşmenin etkisiyle günümüzde ancak birkaç şehirde çok az sayıda usta sayesinde sürmektedir. Yemeni ayakkabı özellikleri son derece fazladır.

Yemeni Ayakkabının Faydaları

Yemeni ayakkabının faydaları oldukça fazladır. Bu faydaların arasında sağlıklı bir ayakkabı çeşidi olması ve ayak sağlığına özen gösteren kişilerin tercih etmesi gereken bir ayakkabı çeşidi olması en önemlisidir. Yemeniler tam anlamıyla hakiki deriden meydana gelmektedir. Dolayısıyla herhangi bir terleme, koku, mantar, egzama gibi ayak rahatsızlıklarına yol açmazlar. Çünkü yemeninin yapısını bozacak herhangi kimyasal bir madde kullanılarak bu ayakkabı üretilmemektedir.

Eskiden tek renk olarak üretilirken bugün çeşitli renklerde yemeni üretimi de mümkündür. Bu rengarenk üretilen yemenilerde kullanılan boyalar doğa ile özdeşleşen boyalardan tercih edilmektedir. Yemeni yapımı oldukça zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar en fazla bir ya da iki çift yemeni yapar. Orijinal yemenin tabanında kil bulunmaktadır ve giyildiği vakitte ayağın şeklini alarak tamamen ortopedik bir hale dönüşmektedir.

Tabana koyulan kil, vücuttaki fazla elektriği de atarak insanları rahatlatmaktadır. Daha önce bahsetsek dahi yemeninin çıkış noktasına önem vermek gerekir. Yemeninin çıkış noktası; ayağı terletmemesi ve ayak içini serin tutmasıdır. Dolayısıyla en önemli iki faydası olarak ayağını terletmemesi ve içerisini serin tutması sayılabilmektedir.

Kadınlar İçin Yemeni Ayakkabı Kullanımı

Yemeni ayakkabı çok sık tercih edilmesi gereken bir ayakkabı çeşididir ve oldukça sağlıklıdır. Cinsiyete göre farklı renklerde yemeni ayakkabı yapılmaktadır. Kadınlar genellikle kırmızı ve açık renklerde yemeni ayakkabılar giymeyi tercih etmektedir.

Yemeni ayakkabı herkesin tercih etmesi gereken ve Anadolu şehirlerinde kalmayıp tüm ülkemizde kullanılması gereken bir ayakkabı türüdür. Oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra ayağın duruşunu destekleyen ve ayak şeklini bozmayan bir ayakkabı çeşididir. Dolayısıyla hem kadınların hem de erkeklerin yemeni ayakkabı kullanması son derece sağlıklıdır.

Ancak hamilelik gibi kadınlara özel durumlarda da yemeni ayakkabının önemi daha fazla artmaktadır. Hamilelik dönemlerinde kadınlar topuklu ya da yüksek tabanlı ayakkabıya asla tamah etmemelidir. Bu durumda hamile kadınların yöneldiği ayakkabılardan en bilineni babet türüdür. Ancak babet oldukça riskli bir tercih olmaktadır. Babet yerine yemeni ayakkabı tercih etmeleri ayaklarını korumalarını sağlayacaktır. Hamilelik döneminde kadınların aklında yemeni nasıl giyilir sorusu belirmektedir.

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeni ayakkabı yaparken alt tabanda manda ve sığır, yüzeyde keçe, iç astar da koyun, sığır ya da keçi, kenarda ise oğlak derisi kullanılmaktadır.

Bahsedilen yemeni ayakkabı tabağa ve mesai adı verilen iki büyük ve önemli parçadan oluşmaktadır. Yemeni ayakkabı modelleri değişse bile yapımı değişmez. Önce kalıp, köseli üzerine konularak ezilmekte ve ardından kesilmektedir. Sonrasında ayakkabının yüzü dikilmekte ve ayakkabı kalıba gerilmektedir. Bakır çivi ile sabitlenmesi çok mühimdir.

Hazırlanan yüzey ve taban köselisinde yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiçten yardım alınmalıdır. Yemeni ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemeninin su almaması için mumlanmış pamuk ipliği kullanılmaktadır ve bu çok önemli, asla atlanmaması gereken, bir konudur. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılmakta ve kenarlarına dikişleri çekilmektedir. İşlemler sonucunda çok şık bir yemeni ayakkabı ortaya çıkmaktadır.

Yemeni Ayakkabının Fiyatları

Bilindiği üzere ayakkabı fiyatları kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre değişiklik göstermektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elle yapılan ayakkabılar, günümüzde üretilen ayakkabılar oranla daha pahalıdır. Çünkü günümüzde üretilen ayakkabılar makineden çıkan ve el işçiliği gerektirmeyen ürünlerdir. Yemeni ayakkabı fiyatları da el yapımı ayakkabı olduklarından dolayı pahalıdır.

Yemeni ayakkabı da geçmişten günümüze gelmiş olan el işçiliği isteyen ayakkabı çeşitlerinden biridir. Yapımı oldukça zahmetlidir ki, bir yemeni ustası bir günde en fazla bir ya da iki çift yemeni hazırlayabilmektedir. Ayrıca yapımında hakiki deri kullanıldığı için de fiyat yükselmektedir. Yemeni ayakkabı bayan için hazırlanırken daha çok boya kullanıldığı için fiyatının da arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Fiyatı öğrenen kişiler yemeni nasıl giyilir sorusuna cevap aramaya başlamaktadır.

Yemeni ayakkabı Anadolu’da satıldığı gibi İstanbul ilimizde de bulunabilen bir ayakkabı türüdür. Özellikle yemeni ayakkabı İstanbul ilinin Eminönü ilçesinde kolayca bulunabilecek bir ayakkabıdır.

 

× Bilgi ve Fiyat Alın