Yemeni Fiyatları

Yemeni fiyatları yemeni yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak mutlaka farklılık gösterecektir.

Yemeni ayakkabı tarihi ortalama yedi yüz yıl öncelerine dayanan ve tarihin tozlu sayfalarına karışmaya başlayan, son dönemlerde tasarlanan yeni renklerde yemeni modelleri yeniden ilgi görmeye başlamıştır. Hatta Anadolu’daki ustaların yaptıkları el yapımı yemeniler bir dünya markası olma hedefinde ilerlemektedir.

Yemeni kendine özgü özelliklerini kaybetmeden bugünlere kadar gelen, tamamı doğal maddelerden yapılması sebebiyle ayaklar için oldukça sağlıklı olan yemeni ayakkabı birçok insan tarafından yeniden satın alınmaya başlanmıştır. Çok büyük emekler sonucunda farklı renklerde ve modellerde yapılan yemeni ayakkabılar yemeniciliğin unutulmaması için çalışan yemeni ustalarının modern modelleri, yut dışında ve ülkemizde çok fazla insanın ilgisiyle karşılaşmıştır. Yemenilere ilgi gösteren insanlar yemeni fiyatları konusunu da merak etmektedir.

Tarihi Osmanlı zamanlarına kadar giden ve kışları ayakları sıcacık yazları ise serin tutan yöresel yemeni ayakkabılar son dönemlerde küresel pazarlarda yerini almıştır. Günümüzdeki ustaların hazırladıkları yeni yemeni modelleriyle birçok renkte modernize edilen yemeniler Avrupa ülkeleri yoğun olmak üzere dünyadaki pek çok ülkeye ihraç edilmektedir. İngiltere, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde yemenilerin sağlıklı ve rahat olduğunu duyan insanlar yemeniye büyük ilgi göstermektedir. Yemeni fiyatları yabancı ülkelerde farklı olabilmektedir. Bu farklılığın sebebi nakliye giderleridir.

Ülkemizde güneydoğu Anadolu’da birçok il başta olmak üzere birçok ilimizden toplanan dana, manda, koyun, sığır, keçi derileri ustaların ellerinde tekrardan biçimlendirilerek bambaşka bir şekil almaktadır. Yemeni ayakkabılar çok büyük uğraşlarla yapılan işlemlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tamamı manda ve sığır derilerinden üretilen, farklı renk ve modelleriyle ilgi toplayan yemeni ayakkabı turizm için önemli şehirlerden olan Gaziantep in kültürel mirasları arasında yerini almaktadır. Yemeni modelleri üst kısımlarında keçi veya dana, içerisinde dana veya koyun, alt ve iç tabanında ise manda derisi kullanılarak yapılmaktadır. Yemeni fiyatları yapımda kullanılan hayvan derisine göre değişir. Bunun sebebi derilerin fiyatlarının farklı olmasıdır.

Yemeni ayakkabı faydaları

Yemeni ayakkabılar bütünüyle doğal derilerden ve malzemelerden üretilmektedir. Yemeni ayakkabılarda asla plastik materyaller kullanılmaz. Tamamı deriden yapılan yemeni fiyatları plastik içerikli sağlıksız ayakkabılardan farklı olmaktadır. Yemeni ayakkabı denildiğinde sağlıklı oluşu, doğal malzemelerden hiçbir kimyasal kullanılmadan elde edilen astar ve köselelerden üretilmesi akıllara gelmektedir. Yemeni ayakkabıların boyanması söz konusu olsa da bu boyalar kesinlikle kimyasal içerikli boyalar değildir. Topraktan ve bazı ağaç köklerinden hazırlanan boyalar yemeni ayakkabı yapımında kullanılır. Yemeni ayakkabı kullananlar kesinlikle ayaklarda yanma sorunuyla karşılaşmazlar. Aynı zamanda bu insanların ayaklarında mantar veya nasır sorunu da oluşmaz. Yemeniler çorap olmaksızın giyildiğinde yemeni tabanları arasına koyulan kil sayesinde vücut kolaylıkla elektriği atar. Özellikle yanma sorununu önlediği için yemeniler şeker hastaları tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Sağlık sorunları nedeniyle tercih edenler için yemeni fiyatları pek önemli olmamaktadır.

Yemeni Bakımı

Yemeni fiyatları üretimde harcanan emekle doğru orantılı olmaktadır. Bu yoğun emekler verilerek ortaya konan ayakkabı çeşidinin ömrünün uzun olması için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle her çeşit ayakkabı gibi yemenilerin de bir gün ara verilerek kullanılması ayakkabının emdiği terin buharlaşması açısından önemlidir. Kullanılmadığı zamanlarda yemenilerin içerisine kalıp konulursa yemeni şeklini uzun süre koruyacaktır. Yemeni ayakkabılar rutubetli alanlarda, yazın fazla sıcakta, kışın fazla soğukta bırakılmamalıdır. Islanan yemeniler kurutulmak için yalnızca oda sıcaklığında bekletilebilir. Daha çabuk kuruması için ısıtıcıların üzerine veya güneşin altına bırakılmamalı saç kurutma gibi makinelerle kurutulmaya çalışılmamalıdır. Aksi takdirde yemeni derisinde veya dikişlerin problemler oluşabilir. Yemeni ayakkabı makineye atılarak yıkanmamalıdır. Kösele tabandan yapılan yemeni ayakkabının yağışlı havalarda giyilmesi onun erken eskimesine neden olacaktır.

Yemenilerin Maliyeti

Yemeni fiyatları kullanılan malzemelerin fiyatlarını ve kalitesi ile değişiklik göstermektedir. Yemeni ayakkabıların yapımında yalnızca doğal malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerin fiyatları yemeni ayakkabı fiyatlarında belirleyici olacaktır. Yemeni ayakkabılar tamamı el ile hazırlanan ürünlerdir. Bu ürünlerde hazır boyalar ve yapıştırıcılar kullanılmamaktadır. Bu da verilen emeğin artmasına sebep olmaktadır. Fabrikasyon ayakkabılara göre yemeni fiyatı daha fazla olmaktadır.

Yemeni Yazma

Yemeni ne demek diye sorulacak olursa yemeninin iki anlama geldiği söylenebilir. Anadolu da yemeni hem tamamı deriden yapılan ayakkabıları hem de kadınların oyalayarak işledikleri yemeni yazmaları ifade etmektedir.

Yemeni yazma Anadolu kadınları için hem bir uğraş hem bir duyguları ifade ediş biçimidir. Eski zamanlardan beri Anadolu kadınları yemenilere duygularını düşüncelerini hissettiklerini işlemişlerdir. Yemenilerin desenleri aynı zamanda kadınların bir ifade biçimi olmuştur. Kadınlar aşklarını, sevgilerini, hasretlerini, kızgınlıklarını, hüzünlerini yemenilere işledikleri motiflerle anlatmaktadır.

Yemeni fiyatları kullanılacak örtünün kalitesine, işlemelerin zorluğuna, pul veya boncuk kullanılmasına göre farklılık gösterecektir. Çok büyük uğraşlar sonucunda ortaya çıkan yemeniler Anadolu kadınlarının gözdesi olmuştur.

Yemeniler farklı zamanlarda farklı yerlerde farklı özelliklere sahip kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Örneğin adet olunduğu üzere düğünlerde gelinlere al duvak takılmaktadır. Her modelin anlattığı ayrı bir öykü vardır. Aşık olan genç kızlar utandıkları için kimseye söyleyemedikleri sevdalarını ifade etmesi için sümbül çiçekleri ile oyalanmış yemeniler takmaktadır. Mutluluğu sembolize etmek için yeşil renkte oyalar, umutsuzluğu temsil etmek için sarı renkte oyalar, nazarı engellemek için ise mavi renkte oyalar işlenmektedir. Anadolu kültüründe yeni gelin giden genç kızlara erik çiçekleri işlenen oyalı yemeniler taktırılır. Daha taze doğum yapmış kadınlara ise dal oyası işlemeli yemeni yazmalar taktırılmaktadır.

İşlenmiş yemeni yazmalar günümüzde halen kullanılmaya devam edilir. Gelin olacak kızların çeyiz sandıklarından çok çeşitli modellerde ve renklerde yemeniler eksik olmamaktadır. Dini törenlerde, nikah törenlerinde genellikle kadınlar beyaz oyalı yemeniler kullanılmaktadır.

× Bilgi ve Fiyat Alın