Yemeni Ayakkabıyı Neden Almalıyım?

Yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusu birçok insanın aklını kurcalamaktadır ama bireyler kolay bir araştırma sonucu bu ayakkabının faydalarına ulaşabilmektedir.

Yemeni ayakkabının faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar arasında sağlıklı bir ayakkabı çeşidi olması ve ayak sağlığına özen gösteren kişilerin tercih etmesi gereken bir ayakkabı olması vardır. Yemeniler, tamamen hakiki deriden meydana gelmektedir. Dolayısıyla bu ayakkabı çeşidi, herhangi bir terleme, koku, mantar, egzama gibi ayak rahatsızlığına yol açmamaktadır. Çünkü yemeni yapılırken yapısını bozacak herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz.

Eskiden tek renk yemeni üretilirken bugün çeşitli renklerde yemeni üretimi de mümkündür. Bu rengarenk üretilen yemenilerde kullanılan boyalar doğal boyalardır. Yemeni yapımı oldukça zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar bir ya da en fazla iki çift yemeni yapabilmektedir. Orijinal yemeninin tabanında kil bulunmaktadır ve giyildiği zaman ayağın şeklini alarak tamamen ortopedik bir ayakkabı haline dönüşmektedir. Ayağın şeklini alıyor olması bile yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusunun cevabıdır.

Tabana koyulan kil vücuttaki elektriği de alarak insanları rahatlatmaktadır. Daha önce bahsetsek bile yemeninin çıkış noktasını önem vermek gereklidir. Yemeninin çıkış noktası; ayağı terletmemesi ve ayak içini serin tutmasıdır. Dolayısıyla en önemli iki faydası olarak da bu iki özelliğini saymak mümkündür. Sayılan tüm faydalar yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusuna cevap niteliğindedir.

Yemeni Nedir?

Yemeni, Anadolu’daki bazı bölgelerde hala üretimi devam eden, manda, sığır, keçi ya da oğlak derisinden faydalanarak meydana getirilen bir ayakkabıdır. Halep’ten Türkiye’ye giriş yaptığı rivayet edilir. Yemeninin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerinde üretimi, günümüzde devam eder. Yemeni ayakkabı nedirsorusu bu biçimde açıklanabilmektedir.

Yemeni ustaları tarafından üretime devam edilen bu ayakkabı, bölge arka tarafından hala giyilmektedir. Diğer şehirlerden bölgeye giden turistler ise hatıra olarak yemeni ayakkabı satın almaktadır.

Yemeni, ilk kez Yemen’ de Ekber isimli bir kişi tarafından yapıldığı için bu ad ile anılmaktadır. Yemen’ den Halep’ e ve oradan da Türkiye’nin Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş şehirlerine yayılmış bir ayakkabıcılıktır. Yemeninin yaklaşık 600 ya da 700 yıl kadar bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. Tabii ki bu tahmin sadece bilinen bilgilerden yola çıkılarak yapılmıştır. Ayakkabının geçmişi üzerine araştırmalar günümüzde hala devam etmektedir. Yemeni hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin aklında yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusu bulunmaktadır.

Kadınlara hazırlanmış olan yemeni ayakkabıların yüzü genelde üç parçadan oluşmakta ve isteğe göre dikiş ile süslenebilmektedir. Kadınlar için hazırlanan yemini ayakkabıların tabanında üç ya da dört parça köseli topuk yapılırken erkek yemenilerini bazen tek parça kösele yapılmaktadır. Yemeni ayakkabı erkek için oldukça şık bir ayakkabı çeşididir.

Yemenilerin yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde bazı şehirlerde yemeni çarşılarının kurulması, yemeninin ekonomiyi ne kadar etkilediğini ortaya koymaktadır.

Geçmişte Anadolu’ nun hemen her bölgesinde üretilen ve ortak özellikleri gösteren geleneksel ayakkabı yapıcılığın da olduğu gibi yemenicilikte de makineleşmenin etkisi görülmektedir. Yemenicilik, günümüzde ancak birkaç şehirde çok az usta sayesinde devam eder. Bu azalma olsa dahi yemeni ayakkabı özelliklerioldukça fazladır ve bölge halkı tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Kadınlar İçin Yemeni Ayakkabı Kullanımı

Yemeni ayakkabı sıkça tercih edilmesi gerekli olan bir ayakkabı çeşididir. Cinsiyete göre farklı renklerde yemeni ayakkabı yapımı mümkün kılınmıştır. Kadınlar için genellikle kırmızı ve açık renklerde yemeni ayakkabı tercih edilmektedir.

Yemeni ayakkabı hem kadın hem de erkeklerin tercih etmesi gereken bir ayakkabıdır. Oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra ayağın dursun destekler ve ayak şeklini bozmayan bir ayakkabıdır. Dolayısıyla hem kadınların hem de erkeklerin yemeni ayakkabı kullanıyor olması önemlidir.

Ancak hamilelik gibi sadece kadınlara özel durumlarda yemeni ayakkabının önemi artar. Hamilelik dönemlerinde kadınlar topuklu ya da yüksek tabanlı ayakkabı giymemelidir. Bu durumda hamile kadınların yöneldiği ayakkabılardan en popüleri babettir. Ancak babet oldukça riskli bir tercihtir. Babet yerine yemeni ayakkabı tercih etmeleri ayaklarını korumalarına yardımcı olur. Dolayısıyla hamilelik, yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusunun bir cevabı niteliğindedir.

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeni ayakkabı yapımında alt tabanında; manda ve sığır, yüzeyinde; keçe, iç astar kısmında; koyun, sığır ya da keçe, kenarında ise oğlak derisi kullanılmaktadır.

Bahsedilen yemeni ayakkabı taba ve mesai adı verilen iki ana parçadan meydana gelmektedir. Yemeni ayakkabı modelleri değişse de yapımı değişmez. Önce kalıp, köseli üzerine konularak ezilmekte ve kesilmektedir. Sonrasında ise ayakkabının yüzü dikilmekte ve kalıba girilmektedir. Bakır çivi ile çakılması oldukça önemlidir.

Hazırlanan yüzey ve taban köselesinde yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiç ile de vurulmalıdır. Yemeni ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemeninin su almaması için mumlanmış pamuk ipliği kullanılmaktadır. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılır ve kenarına dikişi çekilir. İşlemler sonucunda da çok şık bir yemini ayakkabı ortaya çıkar. Yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusuna cevap bulan kişiler, ayakkabının nasıl yapıldığını da merak etmektedir.

Yemeni Ayakkabının Fiyatları

Yemeni ayakkabıyı neden almalıyım sorusunu cevaplayan kişiler fiyat araştırmasına girmektedir. Bilindiği üzere ayakkabı fiyatları kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre değişiklik göstermektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elle yapılan ayakkabılar, günümüzde üretilen ayakkabıları oranla çok daha pahalıdır. Yemeni ayakkabı fiyatları da el yapımı ayakkabı olduklarından dolayı pahalıdır.

Yemeni ayakkabının yapımı oldukça zahmetlidir. Hatta bir yemeni ustası bir günde en fazla bir ya da iki çift yemeni yaptığı bilinmektedir. Ayrıca yapımında hakiki deri kullanıldığı için de fiyat artmaktadır. Yemeni ayakkabı bayan için hazırlanırken daha fazla boya kullanıldığı için fiyatının da arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yemeni ayakkabı Anadolu’da satıldığı gibi İstanbul ilimizde de bulunabilen bir ayakkabı çeşididir. Özellikle yemeni ayakkabı İstanbul ilinin Eminönü ilçesinde sıkça satılmaktadır. Fiyatları da Anadolu’ ya oranla artmaktadır.

 

× Bilgi ve Fiyat Alın