Yemeni Ayakkabı Rahatlığı

Yemeni ayakkabı rahatlığı diğer ayakkabılara göre rahat ve sağlıklıdır. Günümüzde az tercih edilen bu ayakkabı türü ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bazı şehirlerinde, şehir yerlileri tarafından hala tercih edilmektedir. Kullanan kişiler hala yemen ayakkabı rahatlığı başka hiçbir ayakkabı da bulunmadığını ve vazgeçemediklerini söylemektedirler.

Yemeni ayakkabı yapımında alt tabanda manda ve sığır, yüzeyde keçe, iç astar da koyun, sığır ya da keçi, kenarda ise oğlak derisi kullanılmaktadır. Kadınlara ve erkeklere özel yapımı vardır. Yemeni ayakkabı rahatlığı hala kullanan kişiler tarafından dile getirilip, tercih edilmesi gerektiği söylenmektedir.

 

Yemeni Ayakkabının Faydaları

Yemeni ayakkabı rahatlığı kadar faydaları da son derece fazladır. Bu faydaları arasında sağlıklı bir ayakkabı türü olması ve ayak sağlığına özen gösteren kişilerin tercih etmesi gereken bir ayakkabı çeşidi olması vardır. Yemeniler tamamen hakiki deriden meydana gelmektedir. Dolayısıyla herhangi bir terleme, koku, mantar, egzama gibi ayak rahatsızlığına sebepte vermemektedir. Çünkü yemeninin yapısını bozacak herhangi kimyasal bir madde bu ayakkabının üretiminde kullanılmamaktadır.

Eskiden tek renk olarak üretilirken bugün renk açısından çeşitlendirilmiştir.  Çeşitli renklerde yemeni üretimi de mümkündür. Bu rengarenk üretilen yemenilerde kullanılan boyalar doğa ile özdeşleşen boyalardır. Yemeni yapımı oldukça çok zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar bir ya da iki çift yemeni anca üretebilmektedir. Orijinal yemenin tabanında kil bulunmaktadır ve giyildiği andan itibaren ayağın şeklini alarak tamamen ortopedik bir hale dönüşmektedir. Bu yapısıyla yemeni ayakkabı rahatlığı ön plana çıkmaktadır.

Tabana koyulan kil, vücutta fazla olan elektriği de atarak insanları rahatlatmaktadır. Daha önce bahsetsek dahi yemeninin çıkış noktasına önem vermek gerekir. Yemeninin çıkış noktası; ayağı terletmemesidir. Dolayısıyla en önemli faydası olarak ayağını terletmemesi sayılabilmektedir.

 

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeni ayakkabı yapımında alt tabanda manda ve sığır, yüzeyde keçe, iç astar da koyun, sığır ya da keçi, kenarda ise oğlak derisi kullanılmaktadır.

Bahsedilen yemeni ayakkabı tabağa ve mesai adı verilen iki ana parçadan oluşmaktadır. Yemeni ayakkabının modelleri değişse bile yapımı aynıdır. Önce kalıp, köseli üzerine konularak ezilmekte ve sonrasında da kesilmektedir. Sonrasında ayakkabının yüzü dikilmekte ve ayakkabı kalıba gerilmektedir. Bakır çivi ile sabitlenmesi çok önemli bir konudur.

Hazırlanan yüzey ve taban köselisinde yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiç ile vurup sağlamca yapıştırılması sağlanmaktadır. Yemeni ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemeninin su almaması için mumlanmış pamuk ipliği kullanılmalıdır ve bu çok önemlidir. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılır ve kenar kısmına dikilmektedir. İşlemler sonucunda çok şık ve de oldukça rahat bir yemeni ayakkabı ortaya çıkacaktır. Bu kullanılan ve zeminine konulan kil sayesinde yemeni ayakkabı rahatlığı ile ön plana çıkmaktadır.

 

Yemeni Ayakkabının Fiyatları

Bilindiği gibi ayakkabı fiyatları kullanılan malzeme ve işçiliğine göre değişim göstermektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elle yapılan ayakkabılar, günümüzde üretilen ayakkabılara göre çok daha pahalıdır. Çünkü günümüzde üretilen ayakkabılar makineden çıkan ve el işçiliği gerektirmeyen ürünlerdir. Yemeni ayakkabılar da hem yapımı az hem de el yapımı ayakkabı oldukları için pahalı ayakkabı grubuna girmektedir.

Yemeni ayakkabı kadınlar için hazırlanırken renkli tercihi çok olduğu için daha çok boya kullanılmaktadır. Bu sebeple fiyatta da artış olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Yemeni ayakkabı rahatlığı, vazgeçilmez olup sürekli giyilmek istenecek, verilen ücreti sonuna kadar hak edecek türden bir ayakkabıdır.

 

Yemeni Nedir ?

Yemeni, üstü kırmızı ya da siyah deriden, tabanı köseleden dikilen topuksuz ve çok sağlıklı olan ayakkabılardır. Yemeni ülkemizin diğer yörelerinde yazmaya verilen bir ad olmasına karşın ayağa giyilen bir çeşit ayakkabıya verilen addır. Gaziantep’te yemeniciliğe köşgercilik, yemenicilere köşger, yemeni ustalarına ise köşger ustası denilmektedir. Köşger kelimesi Farsça keşfger kelimesinden gelişmiş olup ayakkabı yapan anlamına gelmektedir. Yemeni ilk defa yemende Yemen-i Ekber isminde bir kimse tarafından icat edilmiş ve kendi ismini vermiştir. Daha sonraları yemeni, Yemen’den Halep’e, Halep’ten de Güneydoğu Anadolu’ya doğru geçmiştir. Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Antakya ve Adana’ya kadar yayılmış olan yemeni yapımcılığı zaman içerisinde Gaziantep ve Kilis haricindeki diğer illerde ne yazık ki tamamen bitmiştir. Yemeni esas olarak gön ve yüz olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Gön, manda ve sığır derisinden yapılmış olup, yere gelen kısım ile bunun üzerinde dana derisinden yapılmış taban kayışı ve bezlerden ibarettir. Yüz ise sırt ile birbirine birleştirilmiş ve çirişle yaptırılmış sahtiyan ve meşinden oluşmaktadır. Yemeni yapımında beş hayvan derisi kullanılır. Yemeni imalatında kesinlikle plastik madde kullanılmaz, tüm dikişler elle yapılır. Ökçesiz olup tersinden dikilir, düz tarafı çevrilir ve asıl giyilecek halini alır. Düz tarafı çevrildikten sonra kalıplanır, etrafı düzgünce kesilir, kalıptan çıkarılır, kenar dikişi yapılır, giyime ve satışa hazır hale getirilir. Diğer ayakkabılarda ise bu özelliklerin çoğu bulunmaz. Yemeniler renklerine, büyüklüklerine ve şekillerine göre isimler almaktadır. Oldukça sağlıklı bir ayakkabı olan yemeniyi, diğer ayakkabılardan ayıran özellik, taban ile yüzünün birleştiği yerin tamamı ile dikişli ve dönme olmasıdır. Yani yemeni önce dikilmekte, sonra çevrilerek içi dışına getirilmekte ve asıl giyiniş şeklini almaktadır. Bugün tamamen unutulmaya yüz tutmuş yemeniler; altı kösele üstü ise deriden yapılmış olup, son derece kullanışlı ayakkabılardandır. Yemeni ayakkabı rahatlığı ve sağlıklı oluşu bakımından oldukça kullanışlı ayakkabılardır. Bugün özellikle çevre köylerden yemeni yaptırmak için istek gelmesine rağmen, yemeni yapacak usta bulunmadığından bu talepler karşılanamamaktadır. Sadece bir yemeni ustasının kaldığı yemeniciler çarşısında, şimdi fabrikasyon ayakkabılar satılmakta; bazı eski ustalar da dükkânlarda ayakkabı tamiriyle birlikte, kundura yapmaktadırlar. Fakat bu oldukça sağlıklı, kullanışlı ve rahat olan ayakkabı türünün daha sık kullanılması ve üretilmesini önermekteyiz. Kullanan kişiler tarafından hala vazgeçilmeyen bir çeşit olan bu ayakkabı türü yöresel görüntüsü ile de kesinlikle tercih listelerine eklenmelidir.

× Bilgi ve Fiyat Alın