Yemeni Ayakkabı Nasıl Giyilir?

Yemeni ayakkabı nasıl giyilir sorusu, ayakkabıyı araştıran ve rahatlığı hakkında bilgi sahibi olan kişilerin aklında bulunan bir sorudur.

Anadolu’ ya giden turistler, yemeni ayakkabının ününü duymakta ve halka bu soruyu yöneltmektedir. Orada yaşamını devam ettiren halk, yemeni ayakkabı nasıl giyilir sorusuna kolaylıkla cevap verebilmektedir.

Yemeni Nedir?

Yemeni, Anadolu’daki bazı bölgelerde hala üretimi devam eden, manda, sığır, oğlak veya keçi derisinden faydalanılarak meydana getirilen bir ayakkabı çeşididir. Halep’ten Türkiye’ye giriş yaptığı anlatılmaktadır. Yemeninin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerinde üretimi, hala devam etmektedir.

Yemeni ustaları tarafından üretilen bu ayakkabı, bölge halkı tarafından hala giyilmektedir. Diğer şehirlerden bölgeye giden turistler ise hatıra olarak yemeni ayakkabı almaktadırlar. Turistler bölge halkına yemeni ayakkabı nasıl giyilir vb. sorular yönelterek, ürün hakkında bilgi sahibi olurlar.

Yemeni, ilk kez Yemen’de Ekber adlı bir kişi tarafından yapıldığı için bu isimle anılmaktadır. Buradan Halep’e ve oradan da Türkiye’nin Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş şehirlerine yayılmış bir el işçiliğidir. Yemeninin yaklaşık 600 ile 700 yıl arası bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. Tabii ki bu tahmin sadece bilinen tarafıdır. Bilinmeyen taraflarında ise yemeninin çok daha eski olduğundan bahsedilmektedir.

Kadınlara hazırlanmış olan yemeni ayakkabıların yüzü genelde üç parçadan oluşmaktadır ve isteğe göre ayakkabı dikiş ile süslenebilmektedir. Kadınlar için hazırlanan yemeni ayakkabıların tabanında 3 veya 4 parça köseli topuk yapılırken erkek yemenilerine bazı durumlarda tek parça kösele yapılmaktadır. Yemeni ayakkabı erkek için de oldukça şık bir ayakkabıdır.

Yemenilerin yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde bazı şehirlerde yemeni çarşılarının kurulması, yemeniciliğin ekonomik ve kültürel anlamda ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır. Yaygın olarak yemeni kullanıldığı dönemlerde yemeni ayakkabı nasıl giyilir sorusu oldukça kolay cevaplanmaktadır.

Geçmişte Anadolu’nun hemen her bölgesinde üretilen ve ortak özellikleri gösteren geleneksel ayakkabı yapıcılığında olduğu gibi yemenicilik de makineleşmenin etkisiyle günümüzde ancak birkaç şehirde çok az sayıda usta yardımıyla devam etmektedir. Yemeni ayakkabı özellikleri son derece fazladır.

Yemeni Ayakkabının Faydaları

Yemeni ayakkabının faydaları son derece fazladır. Bu faydaları arasında sağlıklı bir ayakkabı türü olması ve ayak sağlığına özen gösteren kişilerin tercih etmesi gereken bir ayakkabı çeşidi olması vardır. Yemeniler tamamen hakiki deriden meydana gelmektedir. Dolayısıyla herhangi bir terleme, koku, mantar, egzama gibi ayak rahatsızlığına sebebiyet vermez. Çünkü yemeninin yapısını bozacak hangi kimyasal bir madde bu ayakkabının üretiminde kullanılmamaktadır.

Eskiden tek renk olarak üretilirken bugün çeşitli renklerde yemeni üretimi de mümkündür. Bu rengarenk üretilen yemenilerde kullanılan boyalar doğa ile özdeşleşen boyalardır. Yemeni yapımı oldukça fazla zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar bir ya da iki çift yemeni anca yapabilmektedir. Orijinal yemenin tabanında kil bulunmaktadır ve giyildiği andan itibaren ayağın şeklini alarak tamamen ortopedik bir hale dönüşmektedir.

Tabana koyulan kil, vücutta fazla olan elektriği de atarak insanları rahatlatmaktadır. Daha önce bahsetsek dahi yemeninin çıkış noktasına önem vermek gerekir. Yemeninin çıkış noktası; ayağı terletmemesidir. Dolayısıyla en önemli faydası olarak ayağını terletmemesi sayılabilmektedir.

Kadınlar İçin Yemeni Ayakkabı Kullanımı

Yemeni ayakkabı sıkça tercih edilmesi gereken bir ayakkabı çeşididir ve son derece sağlıklıdır. Cinsiyete göre farklı renklerde yemeni ayakkabı yapımı mümkün kılınmıştır. Kadınlar genellikle kırmızı ve açık renklerde yemeni ayakkabıları seçmektedir.

Yemeni ayakkabı herkesin tercih etmesi gereken ve Anadolu şehirlerinde kalmayıp tüm ülkemizde kullanılması gereken bir ayakkabıdır. Oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra ayağın duruşunu destekleyen ve ayak şeklini bozmayan bir ayakkabı çeşididir. Dolayısıyla hem kadınların hem de erkeklerin yemeni ayakkabı kullanıyor olması çok sağlıklıdır.

Ancak hamilelik gibi kadınlara özel durumlarda yemeni ayakkabının önemi daha da artmaktadır. Hamilelik dönemlerinde kadınlar topuklu ya da yüksek tabanlı ayakkabılardan uzak durmalıdır. Bu durumda hamile kadınların yöneldiği ayakkabılardan en bilinen çeşit; babettir. Ancak babet çok riskli bir tercihtir. Babet yerine yemeni ayakkabı tercih etmeleri ayaklarını korumalarını sağlamaktadır. Hamilelik döneminde kadınların aklında yemeni ayakkabı nasıl giyilir sorusu belirmektedir.

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeni ayakkabı yapımında alt tabanda manda ve sığır, yüzeyde keçe, iç astar da koyun, sığır ya da keçi, kenarda ise oğlak derisi kullanılmaktadır.

Bahsedilen yemeni ayakkabı tabağa ve mesai adı verilen iki temel parçadan oluşmaktadır. Yemeni ayakkabı modelleri değişse bile yapımı aynıdır. Önce kalıp, köseli üzerine konularak ezilmekte ve sonrasında da kesilmektedir. Sonrasında ayakkabının yüzü dikilmekte ve ayakkabı kalıba gerilmektedir. Bakır çivi ile sabitlenmesi çok önemli bir konudur.

Hazırlanan yüzey ve taban köselisinde yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiçten yardım alınmaktadır. Yemeni ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemeninin su almaması için mumlanmış pamuk ipliği kullanılmalıdır ve bu çok önemlidir. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılır ve kenar kısmına dikiş çekilir. İşlemler sonucunda çok şık bir yemeni ayakkabı ortaya çıkacaktır.

Yemeni Ayakkabının Fiyatları

Bilindiği üzere ayakkabı fiyatları kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre değişim göstermektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elle yapılan ayakkabılar, günümüzde üretilen ayakkabılara göre çok daha pahalıdır. Çünkü günümüzde üretilen ayakkabılar makineden çıkan ve el işçiliği gerektirmeyen ürünlerdir. Yemeni ayakkabılar da el yapımı ayakkabı oldukları için pahalı ayakkabı grubuna girmektedir.

Yemeni ayakkabı bayan için hazırlanırken daha çok boya kullanıldığı için fiyatının da arttığını söylemek doğru olacaktır. Fiyatı öğrenen kişiler yemeni ayakkabı nasıl giyilir sorusuna cevap aramaya başlamaktadır.

Yemeni ayakkabı Anadolu’da satıldığı gibi İstanbul ilimizde de bulunabilen bir ayakkabı türüdür. Özellikle yemeni ayakkabı İstanbul ilinin Eminönü ilçesinde kolaylıkla bulunabilmektedir.

 

× Bilgi ve Fiyat Alın