Yemeni Ayakkabı Bayan

Yemeni ayakkabı bayan modelleri son derece otantik ve son yıllarda ilgi gören ayakkabılardır. Osmanlı döneminin esintilerini taşıyan el emeği olan bu ayakkabılar usta ellerden çıkar. Tarihsel olarak ayakkabılar, üretimdeki yenilikçi gelişmelerin teknolojinin klasik el yapımı tekniklerini devralmasıyla sonuçlanmasından önce, yetenekli ayakkabıcılar tarafından el işçiliği yapılmıştır.
Teknoloji sayesinde günde binlerce ayakkabı üreten fabrikaların yanında bu ustalarımız birer ayakkabı üreticisi değil ayakkabı sanatçılarıdır. Bu mesleğin ölmemesi ve gelecek nesillere de devam etmesi için yerel el sanatçılarını destekleme çok önemlidir.
Yemeni Ayakkabı
Yemeni ayakkabı modelleri son yıllarda oldukça popüler oldu.Osmanlı havasından esinlenilerek tasarlanan bu ayakkabılar oldukça ilgi görmeye başladı.Türkiye’nin farklı bölgelerinde el yapımı olarak üretillirler. Nerdeyse her müşteriye özel üretim gibi sınırlı sayıda üretimleri vardır. İnsanlar bu ayakkabılarla kendilerini geçmişin büyüsüne kaptırıyorlar. Ayrıca bu ayakkabılar çok etnik ve doğal görünüyorlar.
İnsanları doğallık ve geçmişle birleştiriyorlar. Yemeni’de vizyonumuz birinci sınıf deri ayakkabıları kendi ayırt edici, zarif tarzında en iyi ayakkabıyı üretmek için el işçiliği yapmaktır. Yemeni ayakkabı bayan modelleri özellikle kendisini diğer ayakkabıların arasında hemen belli eder.
Ayakkabıcılık Ne Anlama Gelir
Geleneksel ayakkabıcılık, ayakkabıyı tasarımdan bitişe kadar yapma sürecidir. Ayakkabı dikici ve ayakkabıcı esnafı arasında temel farklar vardır, ancak çoğu zaman aynı faaliyet olarak karıştırılabilirler. Yemeni ayakkabısı ayakkabıcılar tarafından üretilir.Ayakkabı dikiciler, ayakkabının yeniden çözülmesi veya dikişin yeniden geçirilmesi dahil olmak üzere ayakkabıların onarımı ve onarımı için çalışır.
Ayakkabıcılar, deri ve süet gibi özel bir tasarım ve malzemeler kullanarak ayakkabılarını sıfırdan yaratacaklar.Üst kısım ve astar derinin ayrı parçaları, saya yapmak için birlikte dikilir. Bu, inşa edilen stile göre değişen ve karmaşık bir süreçtir ve ayakkabıcıdan yüksek düzeyde bir el-göz koordinasyonu içerir. Yemeni ayakkabı bayan modelleri bu tarz işçiliğin sonucu ortaya çıkar.
Deri Ayakkabı Üretimi
Yemeni deri ayakkabı üretimi genel olarak aşağıdaki gibidir.
Tıklama ,ayakkabı sayalarının deri kısımlarının kesilmesi işlemine verilen isim budur. “Tıklama” adı, el ile yapıldığında bıçağın bıçağı deriden çıkarıldığında çıkan sesten türemiştir. En iyi deriyi en iyi tedarikçilerden almamıza rağmen – tüm derilerin kusurları vardır. Kusurları ve izleri önlemek için deriyi işleyebilmek, aynı zamanda israfı en aza indirirken, her zaman doğru damarı (desen şeklini korumak için derinin kesilmesi gereken yönde) kesebilmek çok yetenekli bir zanaatkar gerektirir.
“Kapatma”, ayakkabının üst kısmının çeşitli bölümlerinin birbirine dikildiği yerdir. Örneğin, kabarıklığı önlemek için derinin kalınlığı “sıyrılır” (azaltılır) ve görünümü iyileştirmek için derinin kenarları lekelenir, kurutulur veya katlanır. Ayakkabının üst kısmı “son” üzerinden çekilir ve ayak parmağında, yanlarda ve oturma yerinde iç tabana tutturulur. Sürmeden önce, üst kısımlar, kalıcı işlemden önce üst kısma mümkün olduğunca fazla nem almak için sıcaklık ve nemin kontrol edildiği özel bir odada “karıştırılır” (şartlandırılır). Bu, deriyi daha esnek hale getirir ve sonuncu şekline kolayca kalıplanmasını sağlar. Yemeni ayakkabı kadın modellerde bu önemli bir aşamadır. Sonrasında dikişler tamamlanır, fazlalıkar alınır ve son rötuşlar yapılır.
Deri Çeşitleri
Yemeni ayakkabı üretiminde kullanılabilen deri çeşitleri aşağıdaki gibidir.
Tam Tahıl Deri
Bu derilerin “parlak bir yüzeyi” vardır. Yaşlandıkça renkli veya nötr bir cila ile mumlanabilir veya cilalanabilirler. Çok kolay akıllanırlar, hoş ve yumuşaktırlar. Kullanılan deriler tam boyalıdır, böylece rengini çıkarmazsınız.
Nubuk deri
Nubuk, yumuşak ve kadifemsi hale getirmek için yüzeyi parlatılmış, sırçalı, dayanıklı bir deridir. Nubuk derilerin tozdan arındırılması için ara sıra Nubuk fırça ile fırçalanması gerekir. Lekeler ayrıca ince zımparalama uygulanılarak da çıkarılabilir. Yemeni ayakkabı bayan modellerde bu deri sık tercih edilir.
Mumlu deri
Nubuk derilerimizin bir kısmına parlatma sonrası wax uygulanmıştır. Bu, balmumunun biriktiği yerlerde hafif değişen aydınlık ve karanlık alanların patine etkisi sağlar. Bunlar çekici, yıpranmış görünümlü derilerdir ve yaşlandıkça çeşitli şekillerde işlenebilir (cila veya cila kullanın).
Yemeni Ayakkabı Modelleri
Yemeni ayakkabı modelleri kadın,erkek,çocuk herkese hitap eder.Hemen hemen her renk çeşidini bulmak mümkündür. Bu tarz ayakkabıların bir kısmı yöresel ustalar tarafından elle üretiliyor. Bu ayakkabılara ulaşmak için üreticilerin internet sayfalarını takip edebilirsiniz. Ayrıca toplu satış yapan büyük internet mağazalarında da her modeli bulmak münkün oluyor. Beğendiğiniz modeli bu sayfalarda bulup sipariş etmek yapmanız gereken tek şey. Osmanlının geleneksel simge ve renklerini ağırlıklı kullanarak ayakkabı modelleri tasarlanır. Yemeni ayakkabı bayan modelleri erkek modellere göre daha çeşitlidir.Hem elbise hem de pantolon altına giyilebilecek modelleri bulmak mümkündür. Deri ve süet malzemelerle üretilen modellerini de bulabilirsiniz.
Maraş Yemeni Ayakkabı
Maraş yemeni ayakkabı ustaları alanlarında yüksek bilinirliliğe sahiptir. Gelişen teknolojiye rağmen hala elleriyle ayakkabı üreten bu ustalar eski gelenekleri yaşatırlar. Ürettikleri her ayakkabı bir ruh ve yılların tecrübesini barındırır. El sanatlarının her geçen gün daha da azalmasıyla bu ustalar ayakta durmaya devam ediyor. Ürettikleri ayakkabıları internet aracılığıyla Türkiye’nin her yerine ulaştırıyorlar. Yemeni ayakkabı bayan modelleri bu ustaların elinde ayrı bir güzellik kazanır. Her bir ayrıntısında ayrı bir işçiliğin görüldüğü bu ayakkabılar nesillere kalan bir mirastır. Ustalarımız Maraş’ın da birer simgesi haline gelmişlerdir. Elleri nasırlansa da sanatlarından vazgeçmeyen bu ustaların emeğine paha biçmek oldukça zordur. Bu el yapımı ayakkabıları alırken sadece bir çift ayakkabı değil geçmişten geleceğe bir anı alınıdğını da hatırlamak gerek.
Yemeni Ayakkabı Fiyatları
Yemeni ayakkabı fiyatları barındırdığı emek,işçilik ve malzeme kalitesine göre oldukça uygundur. Bütçenize uygun bir ayakkabı bulmanız son derece kolaydır. İster internetten ister gerçek mağazalardan bütçenize uygun yemeni ayakkabılarına ulaşabilirsiniz. Ayakkabı modellerinin deri ya da süet olmasına göre fiyat aralıkları değişir. Ayrıca yemeni ayakkabı bayan modelleri erkek modellere göre nispeten cüzi bir miktarda fazla olabilir. Bunun sebebi kadın ayakkabılarındaki estetik dokunuşların erkek ayakkabılarına göre daha fazla olmasıdır.

× Bilgi ve Fiyat Alın