Türk Havlusu Peştamal

Türk Havlusu Peştamal

Peştamal bir zanaattır. Tarih boyunca bu Türk havlusu Türkiye’nin Doğu Karadeniz ve Ege bölgelerinde kadınlar tarafından el tezgâhlarında örülmüştür.

Günümüzde elektriğin yaygınlaşması nedeniyle peştemaller gelişmiş tezgahlarda dokunmaktadır. El işçiliği ile üretilmektedir. Zengin bir renk uyumu. Bu Türk banyo havlusu kendine has desenlere sahiptir.

Peştemal de özellikle Karadeniz bölgesinde yaşlı-genç tüm insanlar tarafından kullanılan geleneksel bir giysidir. Renkler, onu giyen kişinin yaşadığı bölgeyi temsil eder. Fota denilen ipek peşmergedir. Ancak peşmergeler genellikle keten ipliği veya pamuk ipliği ile dokunmaktadır. Peştemal Terrycloth kadar emicidir. Peştemal, otantik bir plaj pareo, plaj havlusu veya plaj battaniyesi olarak da kullanılır.

Peştemal, Türkiye’nin plajlarının St. Tropez ve Portofino gibi dünyaca ünlü plajlarda veya benzeri yerlerde kullanılmaya başlamasıyla son zamanların trendi haline geldi. Bu günlerde pek çok ünlü pestemal ile plajlarda boy gösteriyor. Plajlarda Pestemal kullanan ünlüler arasında Jennifer Aniston, Demi Moore, Robert De Niro, Steven Spielberg ve Bill Gates yer alıyor.

Peştemal, masa örtüsü veya koltuk örtüsü gibi ev tekstili olarak da kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde; Esnaf loncasında zanaat öğrenerek çıraklıktan ustalığa yükselen kişi için Peştemal’i sarma töreni düzenlendi. Bu törenden sonra pestemal saran ve sahibine iyi niyet (pestemal) ödeyen bir usta dükkân kiraladı. Rüyada peşmerge görmek ne anlama gelir; Evlenmemiş bir genç kız rüyasında Peşmerge’yi sardıysa, yakında evleneceği anlamına gelir. Peşmerge temiz ve iyiyse evlilik mutluluk verir. Rüyada zaten evli olan Peşmerge görmek, prestijinin artacağına işarettir.

Peştamal Nasıl Kullanılır?

Peştemal, Anadolu’da öncelikle banyo havlusu olarak kullanılmaktadır. Osmanlı hanedanının padişahları da hamamda peştamal giyerlerdi. Eski Türk geleneğine göre bir çift evlenmeye karar verdiğinde birbirlerine banyo seti verirlerdi. Peştemal bu takımın en vazgeçilmez parçası oldu. Bu Türk el dokumacılığı eski zamanlarda giyim eşyası olarak da kullanılmıştır.

Hatta Peştemal’in insanlığın ana giysisi olarak ortaya çıktığını söyledi. Her ikisi de daha sonra değiştirildi ve değiştirildi. Günümüzde banyo havlusu olarak kullanılan pestemal, plajlarda, saunalarda, hamamlarda ve Türk hamamlarında bornoz olarak kullanılmaktadır. Kadınlar haşereyi koltuk altına, erkekler ise beline sarar. İnce ve hafif olması ve kuruması da çok kolay olduğu için seyahatlerde tercih edilir.

Türk Havlusu Peştamal

Peştemal, banyoda veya banyoda vücudu örtmek için veya çalışırken kıyafetlerin kirlenmesini önlemek için bele sarılan dokuma bir bezdir. Peştemal geleneksel Türk havlusudur. Peştemal, tarihi Türk hamamı döneminden günümüze ulaşmıştır. Anadolu’da yaklaşık altı yüz yıllık bir geçmişi vardır. Bazılarının püsküllü havlu, püsküllü havlu veya Türk havlusu dediğini duyabilirsiniz.

 

× Bilgi ve Fiyat Alın