Türk Hamamı Aksesuarları

Türk Hamamı Aksesuarları

Türk hamamı, Orta Doğu’da ortaya çıkan ve sıcak havaya maruz kalmayı, ardından buhar veya sıcak havaya daldırmayı, masajı ve son olarak soğuk su banyosu veya duşunu birleştiren bir tür banyodur. Türk hamamı tipik olarak bir odadan veya odadan diğerine hareket gerektirir.

Tarihçiler, insanların kapalı mekanlarda ne zaman yıkanmaya başladığını tam olarak bilmiyorlar. Ancak Osmanlı Türklerinin, Küçük Asya’da var olan Roma hamamı kavramını -mimari ve gelenek- miras aldıklarını biliyoruz. Türk damak zevkine göre uyarlamışlar ve hamam adını vermişler. Modern Türkler duşlarının çoğunu evde yapsalar da, hamam hala kültürün önemli bir parçası, rahatlamak için olduğu kadar arınmakla da ilgili bir yer. İşte geleneksel şekilde Türk hamamının keyfini çıkarmanın bir yol haritası.

Geleneksel hamamlarda kadın ve erkek bölümleri ayrıdır. Yine de banyo ritüelleri cinsiyetler arasında benzerdir. Hamam deneyimi, kendinizi, ziyaretçilere hamamın giderek daha sıcak bölümlerinde rehberlik eden sırasıyla erkek veya kadın görevliler olan tellak veya natirinizin ellerine bırakmakla ilgilidir.

Çoğu hamamda sunulan bir dizi farklı hizmet vardır ve bunu en başta halletmeniz gerekir. Geleneksel bir Türk hamamı paketinde 45 dakikalık yıkama; kese olarak bilinen el dokuması yıkama bezi ile geleneksel vücut ovma, köpük yıkama; ve bir masaj.

Türk Hamamında Peştamal

Genellikle ziyaretçilere peştamal yani kendinizi sarmanız için ince pamuklu bir havlu ve banyodan sonra kullanmak için normal bir havlu verir. Mayo veya bikinilerinizi getirmenizde bir sakınca yoktur; ancak birkaç kişi -ve hiçbir Türk- herhangi bir şey giyeceğinden, gerçek deneyim için önerilmez. İstanbul’daki hemen hemen tüm tarihi hamamlarda eşyalarınızı güvenle saklayabileceğiniz bir giyinme bölümü vardır.

Hazır olduğunuzda hamam görevlisi sizi sıcak bölüme götürecektir. Burada küçük mermer lavabo olan kurnanın yanında rahatlayabilir ve terleyebilirsiniz . Ardından, görevli tarafından yapılan ovma gelir. Arkanıza yaslanın ve rahatlayın ve kese ile vücudunuzun her santimini ovmasına izin verin.

Endişelenmeyin: Çoğu geleneksel hamamda, mahremiyet duygusu yaratmak için yıkama alanları mermer panellerle ayrılmıştır. Ovalandıktan sonra, görevlinizin dantelli, köpüklü bir bezle köpüklü bir masaj için hazır olduğu sıcak bölümdeki göbektaşı adı verilen ılık mermer levhada yerinizi alın.

Bu canlandırıcı deneyimin ardından çoğu kişi banyo alanında rahatlar. Tarihi bir hamamın sıcak bölümü en etkileyici kısımdır: Genellikle yüksek bir merkezi kubbeden bu alana ışık ışınları süzülerek buharı aydınlatacak ve uhrevi bir his yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

Türk Hamamı Faydaları

Türk hamamlarının veya hamamların zihne, bedene ve ruha pek çok faydası var ama planladığım bir Türkiye gezim yok. Dünyada olup biten her şey varken, biraz rahatlamaktan kesinlikle faydalanabilirdim, bu yüzden kendi banyomda bir Türk hamamı deneyimini yeniden yaratmaya başladım. Türk hamamının faydaları arasında stres ve kaygının azalması, dolaşımın artması ve kas ağrısının azalması sayılabilir.

Türk hamamı, iç vücut ısısını değiştiren ve detoksifikasyona ve enerjinin dengelenmesine yol açan bir ılık oda, sıcak oda ve soğuk oda içerir. Evde hamamın faydalarından yararlanmak için peştemal veya Türk havlusu, keşe veya peeling eldiveni ve siyah sabun kullanın.

Türk hamamına aşina değilseniz, hamamın ne olduğuna bir göz atalım. Ardından, onu kendi banyonuzda nasıl yeniden oluşturacağınızı keşfedeceğiz.

Türk hamamının kökleri dini ritüellere dayanmaktadır. Ancak bugün hamam, kaygıyı azaltmak ve başka faydalar elde etmek için ziyaret edilmektedir, tıpkı bir spa’yı ziyaret ettiğiniz gibi. Dini bir ritüelin güçlü kalmaya devam eden tek bağlantısı, Türkiye’deki gelinlerin genellikle bir düğün töreninden önce hamamı ziyaret etmesidir.

Bugün, Türkiye’nin yanı sıra diğer Orta Doğu ve Arap ülkelerinde bir hamamı ziyaret edebilirsiniz. Bu süslü hamamları otellerde, kaplıcalarda ve masaj merkezlerinde bulacaksınız. Restore edilmiş eski bir hamamı ziyaret edecek kadar şanslı olabilirsiniz. Hamam genellikle göz kamaştırıcı ve gösterişli renklere, taş ve mermere ve altın aksanlara sahiptir.

Tipik olarak, bir Türk hamamını ziyaret ettiğinizde üç adımda ilerlersiniz. Her adım, farklı bir sıcaklık, nem ve amaç ile farklı bir odada gerçekleşir. Odalar arasında dolaşarak, değişen sıcaklık ve nem, vücuttaki detoksifikasyon sürecini başlatır. Genellikle hamamlar tek cinsiyetlidir ve ziyaretçiler buff’ta veya bir Türk havlusuna sarılmış olarak ilerler.

Burada soğuk ve sıcak su musluklarını bulacaksınız. Yıkananlar masaja hazırlanmak için kendilerini yıkayacaklar. Ayrıca buharda dinlenecekler ve nemli ısıda ciltlerinin yumuşamasını sağlayacaklar.

Burada yüzücü göbek taşı adı verilen sıcak bir taş veya mermer levhanın üzerine yatacaktır. Tellak denilen görevli, yüzücünün cildini keseler. Tellak daha sonra bir kese köpüklü sabunla doldurur ve kesedeki köpüğü yüzücünün üzerine sıkar.

Masajdan sonra banyo yapan kişi daha serin bir odada rahatlayabilir. Banyo yapan kişi, dünyaya geri dönmeden önce Türk masajının faydalarının içeri girmesine izin verdiğinden, genellikle ışıklar loştur.

Evde Türk Hamamı Yararına Yönelik Malzemeler

Yakın zamanda Türkiye veya Fas’a bir gezi planlamıyor olabilirsiniz. Ancak bir Türk hamamının tüm sağlık etkilerini evde yaşamak isteyebilirsiniz. Bu sadece birkaç ürünle tamamen mümkündür. İşte ihtiyacınız olacak:

Türk hamamının ruhunu gerçekten yakalamak istiyorsanız, kendinizi Peştemal adı verilen geleneksel bir Türk havlusuna sarabilirsiniz. Banyoyu hazırlarken ve sonrasında kurulamak için kullanın.

 

 

 

 

 

 

× Bilgi ve Fiyat Alın