Kaliteli Yemeni

Kaliteli yemeni dediğimizde elbette akla ilk gelen Anadolu’da geçmişten günümüze devamlılığını hala sürdürebilmiş yemeni yapan ustalarımız gelmektedir. Yemeni kelimesinin TDK’de anlam olarak iki çeşit yemeni karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak bu kelimemiz Arapça kökenli bir kelimedir. Anlam olarak baktığımızda ise iki çeşit anlam karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki kadınların başlarını kapatmak için kullanmış oldukları tülbenttir. Bir diğer anlamı ise ayakkabı türü olan yemenidir. Bizim anlatacağımız ayakkabı olan yemenidir. Yine TDK’ye göre yemenicilik bu işi yapan alıp satan kişiye verilen isimdir. Bu işi meslek olarak yapan kişiye yemenici denmektedir. Kaliteli yemeni ülkemizin sadece birkaç ilinde yapılmaktadır. Yemeni ülkemizde Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis illerimizde üretilmektedir. Gaziantep ilimizde yemeniciliğe verilen pek çok isim vardır. Köşger, köşgercilik, köşger ustası da denmektedir. Peki, köşger nedir? Köşger kelimesi farsça kökenli olup, ayakkabıyı yapan veya üreten kişi anlamına gelmektedir.

 

Yemeni Nedir ve Kullanım Ömrü

Yemeni, çeşitli renkli deriden yapılan ayakkabıdır. Bu ayakkabı oldukça sağlıklıdır. Ayakkabının tabanı köseleden yapılır. Yemeninin köküne baktığımızda, yemeniyi icat eden kişinin isminin Yemen-i Ekber olduğunu görebiliriz. Yemeniyi icat eden kişi yemende icat etmiştir. Yemeniye bu şekilde kendi adını vermiştir. Sonrasında yemenden Halep’e oradan Güneydoğu Anadolu’ya kadar gelmiştir. Sonrasında Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Kilis, Antakya’ya kadar ulaşmıştır. Fakat şu an sadece Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’te üretimi yapılmaktadır. Diğer illerde yemeni üretimi kalmamıştır. Kaliteli yemeni almak istiyorsanız mutlaka bu üç ilimizden bir tane kendinize alabilirsiniz. Yemeni eskiden sadece kırmızı ve siyah renklerinde yapılmaktaydı lakin artık her renkte yemeni yapılmaktadır. Yemenilerin en güzel özelliklerinden biri ise kış ve yaz mevsiminde oldukça kullanışlı olmasıdır. Yemeniler yazları serin, kışın sıcak tutan ayakkabılardır. Yemeni ayakkabı sadece Türkiye’de değil dünya da oldukça ünlüdür. Özellikle Avusturya, İngiltere, Almanya gibi ülkeler sıkça tercih etmektedir. Yemenilerin kullanım ömrü aslında oldukça uzundur. Ömrünü uzun tutmak için en önemli püf nokta ise su ile temastan olabildiğince kaçınmak. Yemeninin ıslandığı durumlarda onu hemen kurulamamalısınız. Öncelikle yemeniyi suyla güzelce yıkayın.  Ardından yemeninin içinden kurulamak şartıyla bir bez yardımı ile kurulayabilirsiniz. İçindeki fazla suyu aldıktan sonra kendi kendine kurumasını bekleyin. Kurulamaya içinden başlamamızın en önemli sebebi içinde de deri bulunması. İçindeki deri eğer suyu çekerse küçülür. Dolayısıyla ayakkabınız iki numara kadar küçülebilir. Bir yemeninin kuruma süresi genellikle yirmi gündür. Yemenilerin kullanım süresi genelde iki ila üç yıl arasında değişmektedir.

 

 

Yemeni Nasıl Yapılır

Yemeninin yapımında bazı hayvan derileri kullanılmaktadır. Bu hayvanlar şunlardır:

 • Manda
 • Keçi
 • Koyun
 • Dana
 • Oğlak
 • Sığır

Bu hayvanların derisi belli işlemlerden geçerek meşhur yemeniyi ortaya çıkartır. Yemeniler iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar gön ve yüz kısımlarıdır. Yemeni yapımında asla plastik kullanılmaz. Bu da kaliteliyemeni denince akılda kalıcı olabilecek en güzel özelliktir. Plastik kullanılmıyor oluşu oldukça önemlidir. Yapılan dikişlerin tamamı elde dikilir ve hazır hale getirilir. Yemeninin en alt tabanında deri iki kat kullanılmaktadır. Bu iki kat deri arasında kil bulunmaktadır. Kilin burada bulunmasındaki temel neden insanın üstündeki negatifi alarak toprağa iletmesidir. Bununla beraber insanlar fazlasıyla rahatlamaktadır.

 

Yemeninin Sağlık İçin Faydaları

Yemeni giymenin sağlık açısından pek çok faydası vardır. Öncelikle kaliteli yemeni yapımında asla plastik ve benzeri ürünler asla kullanılmamaktadır. Bu da en büyük artılarının başında gelmektedir. Böylece asla ayaklarınıza kanserojen bir etkisi olmayacaktır. Aynı zamanda plastik olmadığından dolayı cildinizde tahrişe veya ciltte oluşabilecek farklı rahatsızlıklar olmayacaktır. Çok sağlıklı bir ayakkabıdır. Yemenin ayak sağlığınız için faydaları saymakla bitmez. Yemeni ayakta oluşabilen nasır veya mantar oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda ayak parmakları arasında oluşabilecek pişikleri önlemektedir. Yemeninin tabanındaki çift kat deri arasındaki kilin insan vücuduna etkisi çok yararlıdır. Kilin ayaktan itibaren insan vücudundaki fazla elektriği çekme özelliği vardır. Bu sayede kil fazla elektriği çekerek toprağa iletmektedir. Günümüzde hiçbir spor ayakkabımızda böyle bir özellik mevcut değildir. Kilin bu mucizevi etkisi sayesinde insan vücudu stresten ve fazla negatif yükünden kurtulmaktadır. Yemeninin dışı gözeneklidir bu sayede asla koku yapmamaktadır. Yemenileri görmeye aslında dizi ve filmlerden baya aşinayız. Ulusal ve uluslararası birçok film ve dizide yemeniler kullanılmıştır. Muhteşem Yüzyıl, Kara Yılan, Yabancı Damat, Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam gibi dizilerde yemeni ayakkabı kullanılmıştır. Buradan da kaliteli yemeni ve yemeninin aslında ne kadar aşina ve içimizden bir ayakkabı olduğunu anlayabiliriz. Uluslararası olarak ise Truva, 300 Spartalı ve Harry Potter filmlerinde yemeni ayakkabılar kullanılmıştır.

 

 

 

Yemeni Modelleri

Yemeni modelleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Kaliteli yemeni bulmak oldukça zahmetsizdir. Bunun sebebi ise kaliteli yemeni seçebilmenin bazı püf noktaları vardır. Öncelikle ayak numaranız ve istediğiniz rengi belirlemeniz yeterlidir. Elbette bütçenizde oldukça önemlidir. Yemeni fiyatları aslında günümüzdeki spor ayakkabılarına veya günlük ayakkabılara nazaran gayet uygun ve çok daha sağlıklıdır. Bazı yemeni ayakkabımodellerine bakacak olursak eğer:

 • Merkup: Bu modeli genelde şehirde yaşayan, durumu daha iyi insanların tercih ettiği türdür.
 • Halebi: Bu modeli ise daha çok köy halkı tercih etmektedir.
 • Eğri simli: Bu modelin özelliği ise üstünde gümüş bir telle işleme yapılmasıdır.
 • Kulağı uzun: Kulağı uzun modeli daha çok şehirde giyilebilecek türden bir ayakkabıdır.
 • Orta ayak: Ayakkabının ölçü birimi olarak 36-37 numara giyen insanlar tercih etmektedir.
 • Lorba: Ölçü olarak 42-43 numara giyen insanlar tercih eder.

Yemeni modelleri 20-50 numara arası yapılabilmektedir. Ayrıca renklerine göre de farklı isimler verilmektedir. Örneğin; annubi, gül şeftali, nar çiçeği ve siyah bu renklerden bazılarıdır.

× Bilgi ve Fiyat Alın