Kadınlar İçin Yemeni Ayakkabı

Kadınlar için yemeni ayakkabı sıklıkla tercih edilmesi gereken bir ayakkabı çeşidi olup oldukça sağlıklı bir türdür.

Yemini ayakkabı cinsiyete göre farklı renklerde üretilebilmektedir. Kadınlar için yemeni ayakkabı renkleri; kırmızı ve gülkurusu gibi renklerken, erkekler için siyah ve koyu renkler tercih edilmektedir. Koyu renkler; haki, lacivert ve koyu gri olabilmektedir.

Yemeni ayakkabı herkesin tercih etmesi gereken ve Anadolu’ da bulunan illerimiz ile kalmayıp tüm illerimizde kullanılması gerekli olan bir ayakkabı çeşididir. Bahsettiğimiz yemeni ayakkabı, oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra ayağın şeklini bozmayan bir ayakkabı çeşididir. Dolayısıyla hem kadından hem erkekten yemeğini ayakkabı kullanıyor olması önemli ve gereklidir.

Hamilelik dönemlerinde de kadınlar topuklu ya da yüksek tabanlı ayakkabı tercih etmemelidir. Bu durumda hamilelikte kadınların yöneldiği ayakkabılardan en yaygın olanı babettir. Ancak babete yönelmeleri oldukça yanlıştır. Çünkü babet kalıbı dolayısıyla ayak şeklini bozmaya meyilli bir ayakkabıdır. Babet yerine yemeni ayakkabı tercih etmeleri, ayaklarını korumalarına yardım edecektir. Dolayısıyla hamilelikte kadınlar için yemeni ayakkabı tercih etmenin faydaları saymakla bitmez.

Yemeni Nedir?

Yemeni, Anadolu’ nun bazı bölgelerinde hala üretilmeye devam edilen, manda, sığır, keçi ve oğlak derisinden faydalanmak suretiyle meydana getirilen bir ayakkabıdır. Halep’ten Türkiye’ye giriş yaptığı rivayet edilen yemeninin, Gaziantep,  Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerinde üretimi halen devam etmektedir. Yemeni ustaları tarafından üretilen bu ayakkabı, bölge halkı tarafından günümüzde de giyilmeye devam edilmektedir. Diğer şehirlerden bölgeye gelen turistler hatıra olarak kalması için yemeni ayakkabı satın almaktadır.

Yemini, ilk defa Yemen’ de Ekber isimli biri tarafından yapıldığı için bu adı almıştır. Buradan Halep’ ê ve oradan Türkiye’nin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerine yayılmıştır. Yemeninin yaklaşık 700 yıllık bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir.

Yemeni ayakkabı yapımında geçmişte daha çok siyah deri kullanılırmış. Günümüzde doğal boya ile renklendirilip müşterilerin kullanım ile çeşitli renklerde yemenilerin üretilmesi mümkündür. Özellikle kadın yemenilerini daha çok kırmızı ve gülkurusu kullanımı yaygındır. Kadınlar için yemeni ayakkabı, yüzü genelde üç parçadır ve isteğe göre dikiş ile süslenebilir. Kadınlar için yemeni ayakkabı tabanına üç veya dört parça kösele topuk yapılırken, erkek yemenilerine tek parça yapılmaktadır.

Yemenilerin yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde bazı illerde yemenici çarşılarının kurulması, bu mesleğe ilişkin konuların sokaklara adının verilmesi, yemeniciliğin ekonomik ve kültürel anlamda önemini ortaya koyar. Geçmişte Anadolu’ nun hemen her bölgesinde üretilen ve ortak olarak bu özellikleri gösteren geleneksel ayakkabı yapımcılığında olduğu gibi yemenicilik ve makineleşmenin etkisi ile günümüzde ancak birkaç şehirde az sayıda yapıcı sayesinde devam etmektedir.

Yemeniciliğin unutulmaya başlamasının en büyük sebeplerinden biri de yemeğini ayakkabı yapının fazla zahmetli olması ve bu işe genç kalfa ve ustalar ilgi göstermiyor olmasıdır. Genç ustalar bu kadar zahmet verilerek bir ya da iki adet ayakkabı üretmek yerine, daha kolay yollarla ayakkabı üretmeyi tercih etmektedir. Ancak bazı bölgelerimizde hala erkekler ve kadınlar için yemeni ayakkabı üretimi sürmektedir.

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeğini ayakkabı yapımında alt tabanında manda, yüz bölgesinde keçe, iç astar kısmında koyun, sığır ya da keçi, kenarında ise oğlak derisi kullanılır.

Söz ettiğimiz yemini ayakkabı; tabağa ve mesai adı verilen iki parçadan oluşur. Yemeni ayakkabı modellerideğişse bile yapımı değişmez. Önce kalıp kesilmektedir. Sonra ayakkabının yüzü dikilmekte ve ayakkabı kalıba gerilmektedir. Bakır çivi ile çivilenmesi çok önemli bir gerekliliktir.

Hazırlanan tabana yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiç ile vurulması gereklidir. Yemini ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemeninin su almaması için mumlu lif kullanılmaktadır ve bu aşama çok önemlidir. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılıp kenar dikişi çekilmektedir. İşlemler sonlandığında çok şık bir yemeni ayakkabı meydana gelir. Özellikle kadınlar için yemeni ayakkabı çeşitleri oldukça şıktır.

Yemeni Ayakkabının Faydaları Nedir?

Yemeni ayakkabı faydaları arasında oldukça sağlıklı bir ayakkabı çeşidi olması ve ayak sağlığına özen gösterenlere tercih etmesi gereken bir ayakkabı olması bulunmaktadır. Orijinal yemeniler tamamen hakiki deriden yapılır. Dolayısıyla herhangi bir terleme, mantar, koku, egzama gibi deri rahatsızlıklarına yol açmamaktadır. Çünkü yemeninin yapısını bozacak herhangi kimyasal bir madde kullanılarak ayakkabı üretimi yapılmaz.

Eskiden tek renk olarak üretilirken bugün çeşitli renklerle de yemeğini üretimi mümkün kılmıştır. Bu rengarenk üretilen yemeğini nerede kullanılan boyalar doğa ile özdeşleşen boya çeşitlerindendir. Yemeninin yapımı çok zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar bir ya da iki çift yemeni ayakkabı yapabilir. Orijinal yemenin tabanında kil kullanılır ve giyildiği zaman ayağın şeklini alıp tamamen ortopedik hale dönüşür.

Yemeni ayakkabı bayan için bazı dönemlerde oldukça kullanışlı bir ayakkabıdır. Ancak yemeni ayakkabı erkek bireyler için de son derece önemli ve kullanışlı bir ayakkabı çeşididir.

Yemeni Ayakkabı Fiyatları Nasıldır?

Bilindiği üzere ayakkabı fiyatları kullanılmış olan malzeme ve yapılan işçiliğe göre değişiklik göstermektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elle yapılan ayakkabılar şu an günümüzde üretilen ayakkabıların oranlandığında çok daha pahalıdır. Çünkü günümüzde üretilen ayakkabılar makineden çıkan ve el işçiliği gerektirmeyen üretim ürünleridir. Yemeni ayakkabı fiyatları da el yapımı ayakkabı kategorisine girdiği için oldukça pahalıdır.

Yemeni ayakkabıda geçmişten günümüze gelmiş olan el işçiliği isteyen ayakkabı çeşitlerinden bir tanesidir. Yapımı oldukça zahmetlidir ki, bir yemeni ustası bir günde en fazla bir ya da iki çift yemeni ayakkabı yapabilmektedir. Ayrıca yapımında hakiki deri kullanıldığı için oldukça fiyatı artış gösterir. Kadınlar için yemeni ayakkabı yapımında daha çok boya kullanıldığından dolayı fiyatın daha da arttığını söylemek yanlış olmaz.

 

× Bilgi ve Fiyat Alın