Buldan

Buldan Denizli ilimize bağlı olan otuz bin nüfuslu ve dokumacılık alanında ülkece tanınmış küçük bir ilçedir.
Denizli’ye bağlı bu ilçeye has olan Buldan bezi yalnızca ülkemizde değil dünyada ünlü olan bir kumaştır. Buldan ekonomik açıdan ağırlıklı olarak tekstil ürünleri ile geçimini sağlamaktadır. Bahsedilen tekstil sektöründe geleneksel olan ürünlerin dokunması oldukça önemli bir yere sahiptir. Geleneksel dokuma ürünleri sayesinde bu küçük ilçe adını Türkiye’de duyurmakla kalmamış ayrıca dünyaya da duyurmuştur. Denizli’nin turistik bir şehir olması sayesinde Buldan ilçemiz kavuştuğu üne daha kolay ulaşmıştır. Özellikle her yıl binlerce turisti çeken Pamukkale travertenleri sayesinde bahsedilen ilçedeki ürünler de alıcısını bulmuştur.

Buldan Bezi
Buldan ilçesinin dünyaca ünlü tekstil ürünlerinden en önemlisi Buldan bezidir. Bu bez el tezgahlarında, otomatik tezgahlarda ve yarı mekanik tezgahlarda pamuklu kumaşlardan üretilen bir bezdir. Bezin teri emmesi sebebiyle sağlık açılarından çok fazla önemlidir. Bahsedilen tezgahlarda dokunan bu bezin doğal yollarla kurutulması söz konusudur. Asıl Buldan bezlerinin kıvırcık iplerle dokunması sebebiyle bu kumaşa bürümcük adı verilmiştir. Bahsedildiği şekilde üretilen ve insan sağlığı açısından oldukça uygun olan bu beslerim üzerine işletmeler yapılarak farklı ürünler üretilebilmektedir. Bu bezden en fazla üretilen ürünler genel olarak kaftan, elbise, bluz, şal, gömlek gibi ürünlerdir. Ayrıca Buldan masa örtüsü üretiminde de Buldan bezinin kullanılması söz konusu olmaktadır.

Buldan Bezinden Üretilen Ürünlerin Faydaları
Buldan bezi daha önce de değinildiği gibi birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi yüzde yüz pamuk olan bu ürünün sağladığı konfordur. Giyim ürünleri haricinde masa sehpa örtüleri, Buldan koltuk örtüsü gibi ürünler de üretilmektedir. Giyim açısından sık olarak Buldan kumaşının Kullanılmasının sebebi insan sağlığı açısından zararının olmaması, rahatlığı ve insanlara sağladığı konfordur. Buldan Bezinden üretilmiş olan kıyafetlerin insan vücuduna yapışması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sayede bu kumaştan yapılan giyim ürünleri insanlara ekstra konfor sağlamaktadır. Vücuda terleme anında dahi rahatsızlık vermeyen bu kumaşın en önemli özelliği teri emmesidir. Ürün terletmemekle beraber vücuda herhangi bir alerjik etki de yapmamaktadır.

Buldan Bezinin Tarihteki Yeri
Buldan bezi günümüzdeki öneminden ziyade tarihteki yeri ile bilinmektedir. Zira Osman Bey zamanından itibaren sarayda kullanılan bu kumaş şehzadelerin giyiminde ve hanımların çeyizlerinde sıkça kullanılmıştır. Bununla beraber Bayezıt’ın kızına gelinlik yapılırken bu kumaştan Genç Osman’a gömlekler diktirilmiştir. Birçok yörenin kendine özgü tarih boyunca kullanılmış olan ürünleri olsa da Buldan bezi bu açıdan oldukça öne çıkmıştır. Zira günümüzde müzelerde sergilenen eski kıyafetler incelendiğinde de birçoğunun bu bezden üretildiği dikkatlerden kaçmayacaktır. Padişahların kaftan şarkının üretildiği bu ürün yalnızca tarih sahnesinde değil günümüzde de oldukça kıymetli bir konumdadır. Bu açıdan Buldan kumaşı gün geçtikçe daha da değerli bir kumaş haline gelmektedir.

Buldan Bezinin Üretim Aşaması ve Sırları
Buldan bezi tamamen el emeği olarak tarih boyunca üretilmiştir. Öncelikle ipliği dokunabilmesi amacıyla yöresel olarak ‘hamını alma’ olarak adlandırılan bir işlemden geçirilmektedir. Bahsedilen işlem sonrasında boyama aşamasına gelinmektedir. Asıl aşama aslında boyama aşamasıdır. Zira bu aşamada her kişinin kendine ait farklı yöntemleri vardır. Boyama işleminde ceviz yaprağı, soğan kökü, mazı gibi birçok bitkinin karıştırılması ve elde edilen boyaların kullanılması söz konusudur. Bahsedilen ürünlerin karıştırılması ile oluşturulan bu boyalar yeminli boya olarak adlandırılmaktadır. Zira boyayı yapan ustanın kendine özgü bir sırrı vardır ve bu genel olarak saklanmaktadır. İşte tam olarak bu bezin yalnızca Buldan Denizli bölgesinde üretiliyor olmasının asıl sebebi de budur.
Buldan bezi üretiminde yukarıda değinildiği gibi boyama işlemi gerçekleştirilen ipler doğal yöntemlerle kurutulmaktadır. Bu şekilde kurtulan iplikler yine doğal yöntemler olan çıktılar ile sarılmakta ve üretime hazır hale getirilmektedir. Bu aşama sonrasında el tezgahlarında bu iplikler Buldan perde, peştamal, çarşaf gibi ürünlere dönüştürülmektedir.

Buldan Bezinden Yapılan Ürünlerin El tezgahında Üretilmesinin Sebebi
Buldan bezi üretimi içerisinde bulunduğumuz teknolojik çapa rağmen hala el tezgahlarında üretilmeye devam edilmektedir. Yukarıda kısaca özetlenen şekilde üretilen pamuk iplikleri yine yöresel tarzlarda kişiler özgü boyama teknikleri ile boyatılıp kurutulmaktadır. Dokunmaya hazır hale gelen ipler el tezgahında uzun sürelerde belirli ürünler haline getirilir. Bu ürünler genel olarak Buldan koltuk örtüsü, masa örtüsü, el bezi, mendil, elbise gibi ürünlerdir. İçerisinde bulunduğumuz teknolojik çağda tekstil fabrikaları ve otomatik makinalar mevcut olmasına rağmen bahsedilen Buldan bezi hala el tezgahlarında üretilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise el tezgahlarında üretilen ürünlerin fabrika ürünlerine kıyasla daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmasıdır. Geleneksel yöntemler günümüzde de nesilden nesile aktarılmakta ve her geçen gün yeni usta ellerin işleri devralması söz konusudur. Ülkemizde ve dünyada bu kumaşlar olan ilginin tazeliği bu alanda yapılan üretimin son bulamayacağınız da açık bir göstergesidir.

Buldan Bölgesinde Üretimde Yer Alan Kişiler

Buldan bezi üretimi bu küçük ilçede yalnızca belirli kişilerin mesleği olarak görülmemektedir. Dolayısıyla ilçede bulunan her ev aslında bir atölye ve ailenin her üyesi de bu atölye in birer çalışanı konumundadır. Özellikle kadınlar el becerileri sayesinde Buldan kumaşların işlemekte ve farklı çalışmalar sayesinde çeşitli inceliklerle estetik ürünlerin üretilmesini sağlamaktadır. Burada doğan çocuklar için el dokuma tezgahlarının sesleri adeta vazgeçilmez bir tını olarak görülmektedir. Dolayısıyla çocukların da bu işin içinde olması sayesinde bu kültür sürekli olarak yayılmaya devam eder. Burada doğan yeni nesiller bu kültürün içine doğdukları için küçük yaşlardan itibaren dokumacılık la ilgili bütün ayrıntıları öğrenmek yetişmektedir. Bu sayede bu kültürün kaybolması söz konusu dahi olma

× Bilgi ve Fiyat Alın