Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemal

Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal gibi ürünler, tarihten beri buldan bezleri ve buldan dokumacılığı tarafından insanlık mirasına hediye edilmişlerdir. Buldan bezi ve Buldan dokumacılığı, adeta dokumacılığın tarihi bir belgesidir. Buldan, kelime manası itibariyle M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş tekstil ve dokumacılığı ile ünlü Denizli’nin bir ilçesidir.

 

M.Ö. 6 bin yılında ise Anadolu’da ilk ilmekler atılmış ve ilk el tezgâhları yapılmıştır. Çatalhöyük’teki arkeolojik kazılarda bulunan bez parçaları bunun kanıtıdır. Daha sonraki çağlarda Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma ve Bizans uygarlıklarında dokuma büyük ilerleme göstermiştir.

 

Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştamal Bitkiseldir

 

Türk dokuma kumaş ve işlemelerindeki motifler genellikle Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal gibi ürünlerde olduğu gibi bitkiseldir. Özellikle XVI. Yüzyılda lale, karanfil gibi çiçekler ve çeşitli dallar kullanılmıştır. Renkler ağırlıklı olarak kırmızı, kiremit mavisi, güve, pişmiş ayva ve safrandır. Bu gelenek Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal gibi ürünlerin yapımında kullanılan Buldan dokuma ve işlemeciliğinde de belirgindir.

 

Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemaller İpek ve Pamuktandır

 

Buldan masa örtüsü ve buldan peştemaller ipek ve pamuktan dokunmuştur. Önceleri buldan peştemallar sokağa çıkmadan önce elbiselerinin üzerinden beline bağlanırdı. Günümüzde Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal sehpa ve masa örtüsü olarak kullanılmaktadır. Çarşaflar, tek ve çift kişilik yataklar ve yorganlar için çeşitli ebatlarda ipek ve pamuktan dokunmuştur. Çoğunlukla pamuklu dokumadır. 1893 yılından itibaren genişliği 30 ile 60 santimetre arasında olduğu için kıvrık bir görünüme sahip olan Buldan Twisted ve atkıda bükümlü iplik kullanılmaktadır. Bebek bezi, özellikle iç çamaşırı yapımında iç gömlek olarak kullanılmıştır. Daha sonra düz, çizgili bordür, kadınlardan yapılmış kareli dokuma bezler, erkek gömlekleri, çeşitli maksi elbiseler ve bluzlar üzerine floş, sim veya orlon iplikler işlendi. 1970’lerde bu giysiler Almanya, Fransa ve Belçika gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildi. Günümüzde son teknoloji dokuma Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal, gömlek, bluz, etek, pantolon, şort gibi evimizin her köşesinde yer almaktadır, giysilerimizde de bulunmaktadır.

 

Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemaller Sağlıklı ve Rahattır

 

Osmanlı belgelerine göre, ‘‘Bükülü’’ olarak da tanımlanan, Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallerin üretildiği bu bezin işlemeciliği normal ipliğe göre, daha fazla bükülmüş “kıvrak” da denilen pamuk ipliğinden bez ayağı örgü tekniğiyle dokunan; 14 sıklık/cm çözgü-14 sıklık/cm atkı şeklindedir. Dokumalarda genellikle yörenin kültürel kimliğini yansıtan renkli ipek ya da pamukla dokunmuş geleneksel motifler kullanılmaktadır. Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallerin üretildiği Buldan bezinden yapılan giysiler; doğal sağlıklı ve rahattırlar, kimyasal madde içermezler.

 

 

 

Buldan Kumaşın Osmanlı ve Türk Tarihindeki Yeri

 

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan sonra da sarayın dokuma ihtiyacının bir kısmı Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallere ismini veren Buldan’dan sağlanmıştır. Ertuğrul Gazi’nin içliği, Barbaros’un şalı, Padişah Genç Osman’ın gömleği Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallere ismini veren Buldan’da dokunmuştur. Türk dokuma kumaş ve islemelerinde motifler genellikle bitkiseldir. Lale, Karanfil gibi çiçekler ve çesitli dallar özellikle XVI. yüzyılda çok kullanılmıstır. Desenler geometrik bitkiseldir, renkler kırmızı basta olmak üzere çini mavisi, güvez, pismis ayva ve safran sarısıdır. Bu gelenek, Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallerin ana maddesi olan Buldan dokuma ve işlemelerinde de açıkça görülür. Bu örnekler Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenmektedir.

 

Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemallerin İşçiliği

 

Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemallere ismini veren Buldan, anlam olarak, bürünmek, sarınmak, örtünmek temelindeki Bürümcük sözcüğü, dokumacılıkta çok bükümlü ipek iplikler ile dokunmuş, dokuma anlamındadır. İpek ipliği yerine çok bükümlü, yün, keten veya pamuk, iplikleri ile buruşuk yüzey görünümlü dokumalar halk arsında Kıvrak”, “Bükülü Bez” veya yöre adı ile anılan, “Mora Bezi”, “Buldan Bezi”, “Şile Bezi”, bezi diye tanınmıştır. Fakat büyük çoğunlukla motorlu tezgâhlarla el tezgâhları rekabet edemediğinden süreksiz ve tek tük el tezgâhları bükülü dokumaktaydılar. Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemallere ismini veren Buldan bezinden (bürümcük) yapılmış giysiler doğal ve rahat giysilerdir avantajlarına gelince; pamukturlar, terletmezler, vücuda nefes aldırırlar, serin tutarlar. Yörede daha önceleri ipek ve pamuk kullanılırken, maliyetinin yüksek olması, imalatının güç oluşu gibi nedenlerle ipek yerine, fabrikasyon imalatı floş ve pamuk iplikler kullanılmaktadır. Geçmişte, Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemallere ismini veren Buldan ve çevresinde dokuma boyamacılığı doğal kaynaklardan elde edilen hammaddelerle yapılmaktaydı. Bunlar ayva çekirdeği, nar kabuğu, ceviz yaprağı ve meşe palamudu gibi yörede doğadan kolay elde edilebilen kaynaklardır. Genellikle üretilen mamuller parça dokuma ve metre dokuma olarak iki gruba ayrılmaktadır. Parça dokuma ürünleri: Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemaller, üstlük, havlu, çarşaf, mendil, sofralıktır.

 

Buldan Beziyle İlgili Son Yorumlar

 

Buldan el dokumacıları, Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemallere ismini veren Buldan bezinin kendilerine baba yadigârı olduğunu belirtmekte ve sürdürebildikleri sürece mesleklerini yasatacaklarını söylemektedirler. Onlar için Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemaller ve diğer buldan bezleri, hobi, sevda, ekmek teknesi gibi görülmektedir. Son yıllarda Buldan’daki en büyük tehlike Çin pazarının bölgede hakim konuma yerleşmesidir. Bu duruma neden üreticilerin bir kooperatif oluşturamamaları ve maliyetlerin artması sonucu bu işi üretmeden ziyade ticarete dökmüş olmalarıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemaller üreten Buldan esnafı Çin’den ithal edilen ürünleri bir tehdit olarak görmektedir. Çin’den ithal yoluyla gelen ürünlerin piyasaya girmesi sonucunda Buldan masa örtüsü ve Buldan peştamal dokumalarının satışlarında azalma olduğu belirtilmiştir.

Sonuç olarak el emeği ve göz nuru Buldan masa örtüsü ve Buldan peştemaller ve pek çok tekstil üretiminde kullanılan buldan dokumamızın zamana karşı yaşatılması son derece önemlidir.

 

 

× Bilgi ve Fiyat Alın