Buldan Havlu Temizliği

Buldan havlu temizliği, çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.  Temizliği kolay olan bu ürünün talebi de çok olmaktadır. Buldan havlu temizliği diğer havlular ile kıyaslandığında daha kolay bir şekilde temizlenmektedir.

Havlular evde en sık kullanılan temizlik malzemeleri arasındadır. Kimi zaman kurulanmak için yararlanılmaktadır, kimi zaman da genel temizlikte yardımcı bir araçtır. Ancak evlerde çok sık yararlanılan havluların temizliği de bir o kadar önemlidir. Temizliğe yardım eden havlular sık nemlendiği için bakteri, kir ve mantar oluşma riski de fazla olmaktadır.

Zamanla havlular su emme özelliğini yitirir, canlılık ve yumuşaklığını kaybetmeye başlar, kötü kokular oluşturmaktadır. Fakat buldan havlu temizliği diğer havlu temizliklerine nazaran daha kolay olmaktadır.

 

Buldan Bezi Nedir?

Buldan bezi, buldan bükülüsü ya da akalemli bez olarak da bilinmekte olan bir bez çeşididir. Kıvırcık bir ipe sahip olan ve fazlaca bükümlü olan bu kumaş çeşidinin ismidir. Günümüzde Buldan‘da üretilen bu dokuma kumaş, adını da üretildiği bölgeden almaktadır. Buldan ilçesi Denizli ilindeki bir şehirdir. Denizli’ nin Buldan isimli ilçesinde dokunan bir kumaş olduğu için dokunduğu yerin adını almıştır.

Bahsetmekte olduğumuz buldan bezi; 13. yüzyılda akalemli bez, 17. yüzyılda boğası bez, 1883 yılından sonra ise muhacir bez olarak farklı farklı adlandırılmıştır. Buldan bezi, Denizli ilinin Buldan ilçesi ve çevresinde dokunan bir kumaş çeşididir. Söz ettiğimiz yörede antik çağ’dan beri dokumacılık ile yaygın olarak kendini belli etmektedir.

Bölgede yapılan pamuk tarımı çok önemli ve dokumacılık ile de bağlantılı olan bir eylemdir. 13. yüzyıldan beri devam eden bu yörede Oğuz aşiretlerinden Görük ve Türkmen olanlar, dokumacılık alanlarında çeşitli yenilikleri ile yörenin dokuma geleneğini gün geçtikçe zenginlik katıp, bu geleneği çoğaltmışlardır.

Osmanlı Devleti’ nde de Osman bey döneminde kullanılmaya başlanan ve günümüzde hala kullanılmaya devam edilen Buldan bezi, seneler, asırlar boyunca şehzadelere elbise, hanım sultanlara çeyizlik olarak götürülmüş ve de oldukça değer görmüştür. Hatta hala, bugün dahi Osmanlı sarayının koleksiyonlarında buldan bezinden yapılan gömlekler ve şalvarla dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminde sıkça tercih edilen bu bez, rahatlığı ve sağlıklı olması ve kolayca temizlenmesi sebebiyle vazgeçilmezdir. Buldan havlu temizliği, buldan dokumasının tercih sıklığı nedenleri arasında rahatlığı, rengi ve de şıklığı da bulunmaktadır.

Buldan bezi; doğal beyaz renkli iplikler ile dokunur. Bahsettiğimiz buldan bezinin en karakteristik özelliği; sıcak sabun ve su ile yıkanmasından sonra kazandığı buruşuk yapıdır. Bu bükülme dolayısıyla bezin bükümlü bez gibi farklı isimleri de vardır.

Buldan bezi, vücuda yapışmamaktadır. Giysi ve vücut arasında hava alması özelliği ile ısı yalıtımı oluşturmaktadır. Orijinal olan buldan dokuma kumaşlarında desen bulunmamaktadır. Orijinal olanlarda sadelik ön plandadır. Ancak günümüzde bakıldığında kullanılan buldan bezi kumaşları oldukça renkli ve hareketli haldedir. Buldan bezinden sadece havlu yapılmamaktadır. Peştemal, çarşaf, örtü, perde, kıyafet ya da hamam kesesi vb gibi ürünlerde yapılmaktadır. Buldan havlu temizliği kolaylığı gibi buldan dokuması ile yapılan diğer ürünlerin de temizliği oldukça kolaydır. Kısaca söylemek gerekirse, buldan dokuması oldukça çok alanda kullanılmaktadır ve gün geçtikçe de mümkünse bu alanlar arttırılmalıdır. Çünkü kolay temizlenebilir olması, rahat olması ve vücuttaki nemi sağlıklı bir şekilde emiyor olması gibi sebepleri ile kullanan kişilerin vazgeçilmezi durumuna gelmektedir. Üstelik kendi rengi olan açık renkliliğiyle ,beyaz ve krem rengi gibi, olan bu ürünün temizliği de çok kolay olduğundan dolayı havlunun çabuk kirlenmesi düşüncesinden ziyade , göze hoş, sade ve şık geldiği içinde sıkça tercih edilen bir üründür. Tercih edilecek olan bu buldan havlu temizliğioldukça kolay olduğundan dolayı tercih listesinin başlarında olmalıdır. Kumaşlar arasında en sağlıklı sayılabilecek buldan havlunun çok daha fazla insan hayatında olması önemlidir.

 

Buldan Bezinin Özellikleri Nelerdir?

Buldan bezi %100 pamuklu kumaştan elde edilen bir kumaştır. El tezgahında buldan bezi dokunarak doğal yöntemler ile ürünler ortaya çıkarılmaktadır.  Orijinal buldan bezi, kıvırcık iplikle dokunulduğu için kumaşa bürümcük ismi de verilmektedir. Buldan bezi pamukları ipekli buldan ile dokunur. Buldan havlu yapımısıklığının sebebi oldukça beğenilen, rahat, şık ve kolay temizlenebilir olması alıcının dikkatini çekmektedir.

Buldan bezini diğer kumaşlardan ayırmak için sayılabilecek dört adet büyük özellik bulunmaktadır. Bunlardan ilki; buldan bezi, pamuklu kumaştan daha farklı olarak dokunduğu vücudun tenin tamamen emiyor olmasıdır. İkinci özelliği ise nefes alan yapısı sayesinde anti alerjik durumda olmasıdır. Üçüncü özelliği buldan bezi dokuma tekniği ve buldan bezine yapılan boyalar sebebiyle çok sağlıklı oldukça dayanıklı bir bez olmasıdır. Son özelliği ise orijinal buldan bezinin, kıvırcık ipekle dokunduğu için kumaş bürümcük adının da verilmesidir. Kolay temizlenebilir, rahat ve şık görünümü nedeniyle çokça tercih edilmektedir.

 

 

Buldan Havlu Nasıl Dokunmaktadır?

Buldan havlu, dokunmadan önce pamuk alma denilen bir işlemden geçer. Sonrasında boyama işlemi meydana gelmektedir. Buldan havlunun kalitesinde boyama işlemi oldukça önemlidir. Boyama işlemi gerçekleştirilirken; ceviz yaprağı, meyankökü, defne, palamut, soğan kabuğu ve kestaneden yararlanılmaktadır. Bu saydığımız bütün bitkiler doğal boya konumundadır. Hiçbir kimyasal bulundurulmadan boyanmaktadır. Buldan havlu temizliği sırasında renkte bir akma da görülmemektedir.

İplikler boyama işlemi tamamlandıktan sonra kurtulmaktadır. Bubinlere sarılmaktadır. Son aşamada el ya da makina tezgahlarında buldan havlu dokunmaktadır. Orijinal buldan havluları ya da kumaşları da herhangi bir desen ya da dokunma bulunmamaktadır. Kendinden beyaz ya da krem olan buldan kumaşından sırf rengi için bir tercih eden kişi sayısı oldukça çoktur. Buldan havlu temizliği kendiliğinden açık renkli olmasına rağmen kolaydır. Tercih edilmesinin gerektirmesi için yeterli bir sebeptir. Genellikle beyaz veya krem renkli olduğundan dolayı oldukça şık duruşu da bulunmaktadır.

× Bilgi ve Fiyat Alın