Buldan Havlu Bakımı

Buldan havlu bakımı oldukça kolaydır ve geçmişten günümüze faydaları rahatlığı ve şıklığı sayesinde buldan havlu sıkça kullanılmıştır.

Bahsettiğimiz buldan havlu, geçmiş dönemde yıllar boyunca önemli kişiler tarafından kullanılmıştır.  Kıyafet olarakta kullanılan bu buldan, buldan havlu bakımı  kolay olduğu için de çokça tercih edilmekteydi. Bu sıklıkla kullanılan buldan havlunun sıkça kullanılmasının sebebi sorulan buldan havlu bakımı  kolaylığı kadar temizliği şıklığı ve diğer faydaları sayılmaktadır. Bu faydaları; nefes alıyor olması, organik olması ve şık görünüşlü olması, rahat olması ve de kolay temizlenebilir olması gibi sebepler sıralamak mümkündür.

Yine buldan havlu ev de mutfak, banyoda el yüz, bornoz, saç havlusu vs gibi alanlarda  da sıkça tercih edilen bir üründür. Bunun sebebi de yine buldan havlu bakımı  rahatlığının arasındadır. Ev tekstilinde sıkça buldan tercih edilmesinin sebebi; temizliğinin kolay olması ve şık görünüşlü olmasıdır. Buldan bezi tamamen pamuktan elde edilmektedir ve dolayısıyla da buldan havlunun yapımı bu açıdan da oldukça çeşitlidir.

Buldan havlu, pamuklu bezden ayrı olarak tüm teri emmektedir. Dolayısıyla buldan havlunun yapımı konusu olduğunda bu özellik de söz konusu olmaktadır.

 

Buldan Bezinin Özellikleri Nelerdir?

Buldan bezi %100 pamuklu kumaştan elde edilen bir kumaştır. El tezgahında buldan bezi dokunarak doğal yöntemler ile ürünler meydana getirilmektedir. Orijinal buldan bezi, kıvırcık iplikle dokunduğundan dolayı kumaşa bürümcük ismi de verilmektedir. Buldan bezi pamukları ipekli buldan ile dokunur. Buldan havlu yapımısıklığı sebebi oldukça beğenilen, rahat, şık ve kolay temizlenebilir buldan havlu bakımı özellikleri alıcının dikkatini çekmektedir.

Buldan bezini diğer kumaşlardan ayırmak için sayılabilecek dört büyük özellik vardır. Bunlardan ilki; buldan bezi, pamuklu kumaştan farklı olarak dokunduğu vücudun tenin tamamen emiyor olmasıdır. İkinci özelliği ise nefes alan yapısı sayesinde anti alerjik durumda olmasıdır. Üçüncü özelliği buldan bezi dokuma tekniği ve buldan bezine yapılan boyalar sebebiyle çok sağlıklı oldukça dayanıklı bir bez olmasıdır. Son özelliği ise orijinal buldan bezinin, kıvırcık ipekle dokunduğu için kumaş bürümcük adının da verilmesidir. Kolay temizlenebilir, rahat ve şık görünümü nedeniyle çokça tercih edilmektedir.

 

Buldan Havlu Nasıl Dokunmaktadır?

Buldan havlu, dokunmadan önce pamuk alma denilen bir işlemden geçer. Sonrasında boyama işlemi meydana gelmektedir. Buldan havlunun kalitesinde boyama işlemi oldukça mühimdir. Boyama işlemi gerçekleştirilirken; ceviz yaprağı, meyankökü, defne, palamut, soğan kabuğu ve kestaneden yararlanılmaktadır. Bu saydığımız bütün bitkiler doğal boya konumundadır.

İplikler boyama işlemi tamamlandıktan sonra kurtulmaktadır. Bubinlere sarılmaktadır. Son aşamada el ya da makina tezgahlarında buldan havlu dokunmaktadır. Orijinal buldan havluları ya da kumaşları da herhangi bir desen ya da dokunma bulunmamaktadır. Kendinden beyaz ya da krem olan buldan kumaşından sırf rengi için bir tercih eden kişi sayısı oldukça çoktur. Buldan havlu bakımı titizlik gerektirir. Genellikle beyaz renkli olduğundan dolayı şık duruşu da bulunmaktadır.

Buldan Bezi Nedir?

Buldan bezi, buldan bükülüsü ya da akalemli bez olarak da bilinmekte olan bir bez çeşididir. Kıvırcık bir ipe sahip olan ve fazlaca bükümlü olan bu kumaş çeşidinin ismidir. Günümüzde Buldan‘da üretilen bu dokuma kumaş, adını da üretildiği bölgeden almaktadır. Buldan ilçesi Denizli ilindeki bir şehirdir. Denizli’ nin Buldan isimli ilçesinde dokunan bir kumaş olduğu için dokunduğu yerin adını almıştır.

Bahsetmekte olduğumuz buldan bezi; 13. yüzyılda akalemli bez, 17. yüzyılda boğası bez, 1883 yılından sonra ise muhacir bez olarak farklı farklı adlandırılmıştır. Buldan bezi, Denizli ilimizin Buldan ilçesi ve çevresinde dokunan bir kumaş çeşididir. Söz ettiğimiz yörede antik Çağ’dan beri dokumacılık yaygın olarak kendini belli etmektedir.

Bölgede yapılan pamuk tarımı çokça önemli ve dokumacılık ile de bağlantılı olan bir işlemdir. 13. yüzyıldan itibaren bu yörede Oğuz aşiretlerinden Görük ve Türkmen olanlar, dokumacılık alanlarında çeşitli yenilikleri ile yörenin dokuma geleneğini zamanla zenginlik katıp, bu geleneği çoğaltmışlardır.

Osmanlı Devleti’ nde Osman bey döneminde kullanılmaya başlayan ve günümüzde hala kullanılmaya devam edilen Buldan bezi, asırlar boyunca şehzadelere elbise, hanım sultanlara çeyizlik olarak götürülmüş ve de değer görmüştür. Öyle ki bugün dahi Osmanlı sarayının koleksiyonlarında buldan bezinden yapılan gömlekler ve şalvarla dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminde sıkça tercih edilen bu bez, rahatlığı ve sağlıklı olması ve kolayca temizlenmesi sebebiyle vazgeçilmezdir. Buldan kumaş yapımı sıklığı nedenleri arasında rahatlığı, rengi şıklığı ve de kolay buldan havlu yapımı da bulunmaktadır.

Buldan bezi; doğal beyaz renkli iplikler ile dokunur. Bahsettiğimiz buldan bezinin en karakteristik özelliği; sıcak sabun ve su ile yıkanmasından sonra kazandığı buruşuk yapıdır. Bu bükülme dolayısıyla bezin bükümlü bez gibi farklı isimleri de vardır.

Buldan bezi, vücuda yapışmadığı için giysi ve vücut arasında hava alması yolu özelliği ile ısı yalıtımı oluşturmaktadır. Orijinal olan buldan dokuma kumaşlarında desen yoktur. Orijinal olanlarda sadelik ön plandadır. Ancak günümüzde bakıldığında kullanılan buldan bezi kumaşları oldukça renkli ve hareketlidir. Buldan bezinden sadece kıyafet yapılmamaktadır. Peştemal, çarşaf, örtü, perde, havlu, bornoz ya da hamam kesesi vb. gibi ürünlerde yapılmaktadır. Kısacası, buldan dokuması oldukça çok alanda kullanılmaktadır ve gün geçtikçe de bu alanlar arttırılmalıdır. Örneğin buldan havlu yapımı çok sık, buldan havlu bakımı kolaydır. Çünkü kolay temizlenebilir olması, rahat olması ve vücuttaki nemi sağlıklı bir şekilde emiyor olması sebebi ile kullanan kişilerin vazgeçilmezi durumuna gelmektedir. Üstelik açık renkli olan bu ürünün temizliği de çok kolay olduğu için rengi çabuk kirlenir düşüncesi ile göz korkutmaktan ziyade, göze hoş, sade ve şık geldiği içinde sıkça tercih edilen bir üründür. Kumaşlar arasında en sağlıklı sayılabilecek buldan kumaşının çok daha fazla insan hayatında olması önemlidir.

× Bilgi ve Fiyat Alın