Buldan Bornoz

Buldan bornoz pamuklu yapısıyla su emme bakımından son derece başarılı bir üründür. Buldanın kumaş olarak seçkin banyo setlerinin üretiminde kullanımı oldukça yaygındır. Ev dekoru ve ev tekstilinde sıkça kullanılır. Havlu, el bezleri, örtüler için de idealdir.
İçeriğindeki yüksek pamuk oranı su emme konusunda bir avantaj sağlar. Pamukta statik tutunma yoktur. Pamuk elektrik iletmez, bu nedenle statik pamuk için bir sorun değildir.
Pamuk çırçırlardan geçtikten ve tohumlardan tamamen ayrıldıktan sonra, ham pamuk sıkıştırılır ve depolanır, sonraki üretim için tekstil fabrikalarına gönderilmeye hazırdır. Gelişen teknoloji sayesinde dokuma imkanları artmıştır. Bu sayede üretim kapasiteleri de artış gösterdi.
Hammadde Pamuk
Buldan bezinin hammaddesi pamuktur.Pamuğun birçok farklı endüstride birçok kullanımı vardır.
• Dokuma kumaşlar. Pamuk, kanvas, denim, damask, pazen ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli dokuma kumaşların yapımında kullanılır.
• Giyim. Pamuk, seri üretimi, yumuşaklığı, dayanıklılığı ve emiciliği nedeniyle tekstil endüstrisinin bir demirbaşıdır. Pamuk genellikle tişörtler, kotlar, elbiseler, eşofmanlar ve çok daha fazlası için kullanılır.
• Çarşaflar ve havlular. Pamuk son derece yumuşak ve emici olduğu için nemi emmek için gereken yatak odası çarşafları ve havlular için ideal bir kumaştır. Buldan bornoz bu sebeple oldukça popülerdir.
• İç çamaşırı. Aynı nedenlerle pamuk, iç çamaşırları rahat ve dayanıklı hale getirir.
• Ayrıca makyaj, sabun, mum ve daha pek çok alanda kullanılabilir.
Pamuk Nasıl İşlenir
Buldan bornoz üretiminde kullanılan ana hammadde pamuk üretimi, pamuk tohumlarının ekilmesinden pamuk mahsulünün toplanmasına ve bir pamuk çırçırında işlenmesine kadar çok karmaşık bir süreçtir. İlk günlerde pamuk elle toplanıp ayrılırken, günümüzde çoğu pamuk üretimi bir pamuk toplayıcı (tüm bitkiyi toplar) veya bir pamuk sıyırıcıyla başlar ve koza bitkiden çıkarılır. Çırçırlarda, pamuk balyaları temizlenir ve malzemeyi kirden, tohumlardan ve tiftikten ayırmak için kabartılır. Temizlenmiş ve yumuşatılmış pamuk, malzemeyi daha da temizleyen ve kısa lifleri daha sonra eğirme ve dokumaya hazır olan uzun, bükülmemiş bir halat haline getiren bir tarama makinesinden geçirilir. Buldan kumaşı bu hazır pamuklardan dokunarak elde edilir.
Buldan
Buldan dokuma için pamuk kullanılır.Bu da bu ürüne pek çok kullanım alanı için avantaj sağlar. Buldan dokuma ile üretilen kumaş pamuğun pek çok özelliğini bünyesinde barındırır.
• Yumuşaklık
• Dayanıklılık. Pamuk bitkisinin hücresel yapısı güçlüdür, sağlam ve aşınmaya dayanıklı bir kumaş oluşturur.
• Emicilik. Pamuklu kumaş, pamuk lifleri arasında çok boşluk olduğu için çok emici bir kumaştır.Buldan bornoz bu sebeple çok ilgi görür.
• Boyayı iyi tutar. Pamuk, emici yapısı nedeniyle boyayı çok kolay alır ve çok çeşitli renklerde yapılabilir.
• Nefes alabilirlik. Pamuğun elyaf yapısı onu sentetik elyaflara göre daha nefes alabilir hale getirir.Bu da buldan elbise üretimi için çok sevilen bir özelliktir.
Buldan Bezi
Buldan bezini pek çok kullanım alanında görmek mevcuttur. Bu bez pamuklu kumaşlardan el tazgahlarında yarı otomatik olarak dokunur. Buldan bezi son derece kıymetli bir kumaştır. Osmanlılardan beri varlığını korur. Şehzadeler ve Sultanların hem kıyafet hem de banyo ürünlerinde tercih ettiği bir bezdir. İstenildiğinde üzerine işlemeler yapılabilir. Tasarım konusunda son derece kullanışlı ve kolay bir üründür. Pamuklu yapısıyla giyildiğinde vücuda nefes aldırır. Ayrıca su emme oranı da çok yüksektir. Bu sebeple buldan bornoz artık dünyada tanınmaya başlandı. Havlu olsun bornoz olsun pek çok kaliteli banyo ürünlerinde artık bu ürün tercih edilir. Ülkemizin her yöresinde kendilerine özgü dokumalarla karşılaşmak mümkündür. Buldan yöresi de kendine özgü bu dokumayla anılır.
Buldan Ürünlerin Üretimi
Buldan bornoz yapmak için öncelikle kumaşı ya da bezi üretilmelidir. Pamuk ipliği üretildikten sonra ‘hamını alma’denilen bir işlem uygulanır. Üretimin en önemli kısmı renklendirmedir. Asıl ustalık boyama işleminde gereklidir. İstenilen rengi yakalamak tecrübe ister. Faklı bitki yaprakları,kökleri ya da sapları kullanılarak bu ipler boyanır. Boyama aşamasını doğal yollarla kurutma takip eder. Belli bir süre boyanan ipler ayrı ayrı dışarda açık havada kurutulur. Boyama işi yılların verdiği tecrübeye dayanır ve ustalık gerektirir. Çoğu zaman elde edilen renklerin karışımı sırdır ve sadece ustası bu rengi tutturabilir. Buldan bezi kumaşı boyama ustası olmak uzun bir süreçtir. İnsanlar bu sırları hep kendi tecrübelerinden çıkarır hem de atalarından gelen öğretiler sayesinde edinirler. Nesilden nesile geçen bu sanat her geçen sene daha gelişir. Buldan bezi artık sadece Türkiye’de değil dünyada da yoğun ilgi görür.
Dokuma İşlemi
Buldan bornoz gibi ürünlerin üretilmesi için gerekli kumai dokuma ile elde edilir. Dokuma, ipliği kumaş haline getirmenin en eski yöntemidir. Kumaş dokuma tezgah üzerinde çözgü adı verilen boylamasına iplikler kumaşın iskeletini oluşturur. Genellikle enlemesine geçmeli atkı ipliklerinden daha yüksek derecede büküm gerektirirler. Geleneksel olarak kumaş, dokuma tezgahı boyunca yatay olarak ileri geri hareket eden ve dolgu ipliğini yatay, uzunlamasına çözgü ipliği ile birbirine geçiren ahşap bir mekikle dokunurdu. Çok sayıda varyasyona sahip üç temel örgü vardır ve hepsinde pamuk kullanılabilir. Dolgunun dönüşümlü olarak bir çözgü ipliği üzerinden ve diğerinin altından geçirildiği düz dokuma, şemsiye, perkal, chambray, batistes ve diğer birçok kumaş için kullanılır.
Buldan Ürünler
Ustaca işlenen ve renklendirilen buldan kumaşının pek çok kullanım alanı vardır. Pamuklu olmasının ve bu malzemenin pek çok avantajı olmasının sayesinde ürün yelpazesi geniştir. Hem giyim hem ev tekstilinde oldukça tercih edilen bir üründür.Organik ve nefes alan bir üründür. Kişisel ürünler de kullanıldığı kadar buldan perde gibi ev tekstilinde de yaygın olarak kullanılır. Hemen hemen her renk çeşitleri mevcuttur. Ayrıca üzerine işleme de yapılabiliyor. Özellikle güçlü su emme yapısı sayesinde banyo ve mutfak ürünlerinde çok yaygın kullanılır. Buldan bornoz artık dünyada belli bir üne sahiptir. Türkiye’den her sene binlerce ürün dünyaya ihraç edilir. Başlarda sadece Buldan’da üretilen bu ürün artık Türkiye’nin her yerinde üretiliyor.

× Bilgi ve Fiyat Alın