Buldan Bezi Kumaş

Buldan bezi kumaş olarak tekstilde çok ilgi gören bir kumaştır. Pamuk bazlı olmasının verdiği avantajlar sayesinde çok geniş kullanım alanına sahiptir.
Pamuk işlendikten sonra elde edilen iplerden dokuma tezgahlarında dokunarak buldan kumaşı yapılır. Pamuklu giysiler daha uzun süre dayanır. Pamuk şeklini korur yani çok fazla esneme imkanı olur.Bu sebeplerle giysilerde avantaj sağlar. Buldan dokuma için pamuk,ipek,yün ve keten kullanılır. Diğer dokuma pamuklu ürünlere göre en büyük avantajları ince ve hafif olmalarıdır. Üreticilerin hem iç hem de dış pazarda pazarlanabilirliği sürdürürken, bu ürünlerin ihracat potansiyelini gerçekleştirmeleri çok önemlidir.
Buldan
Buldan bir kumaş dokuma türüdür. Adını Denizli’nin küçük şirin bir kasabasından alır. Osmanlı zamanında sadece bu yörede görülen bir dokmaydı. Yıllar geçtikçe ünü arttı.İnsanlar tarafından daha çok tercih edilmeye başladı. Zamanla Türkiye’nin diğer yerlerinde de üretilmeye başlandı. Buldan bezi kumaşı kullanımının yaygınlaşmasının bunda etkisi çok büyüktür. Uzun yıllar geçse de ve her yerde üretilmeye başlansa da bu dokuma hala buldanın adıyla anılmaya devam eder. Ününün dünyaya taştığını söylesek ayrıca hiç de yanlış olmaz. Bunların içinde en çok kullanılan pamuktur.
Pamuk
Buldan bezi dokuması pamuktan elde edilir. Pamuk, topraktan yetiştirilen bir bitkidir. Bir çiçek olarak başlar ve bildiğimiz ve sevdiğimiz yumuşak kumaşa dönüşen kabarık bir iç mekana sahip bir kozaya dönüşür. Pamuk yumuşak, emici ve nefes alabilir. En az% 60 pamuk içeren giysi etiketleri, pamuk açısından zengin kabul edilir ve kaşıntılı, rahatsız edici, sert veya yapışkan olma olasılığı daha düşüktür. Pamuk, polyester gibi yağ bazlı sentetik kumaşlardan daha iyi nefes alır, bu nedenle egzersiz yaparken sizi serin tutar. Bu sebeplerle buldan bezi kumaşı yaygın kullanıma sahiptir. Ev tekstilinden kişisel giyim tekstiline kadar pek çok alanda kullanılır.
Pamuk Avantajları
Buldan bezi kumaşı için pamuklu yapı çok büyük bir avantajdır. Öncelikle,pamuk kokmaz. Akşam yemeğini pişirirken, egzersiz yaparken veya kamp ateşinin etrafında otururken, giysileriniz farklı kokulara kapılır. Bu kokular, yıkadıktan sonra bile polyestere yapışma eğilimindedir, ancak bu pamukta olmaz. Pamuğu yıkadığınızda, malzeme diğer kumaşlara göre kokulu maddeleri daha kolay salar. Bir giysiye ne kadar çok spandeks eklerseniz, sarkma, torbalama ve esneme şansınız o kadar yüksek olur.Pamuğun bakımı kolaydır ve pamuk kolay yıkanır. Pamuğun yıkanması ve bakımı diğer kumaşlara göre daha kolaydır, bu nedenle çamaşır makinenizin kirli işlerinizi yapmasına izin verin ve kuru temizlemede tasarruf edeceğiniz paranın tadını çıkarın. Zor bir lekeniz varsa, leke çıkarma ipuçlarına bakın. Sonuç olarak,pamuklu olarak üretilen buldan kumaşı özellikle kıyafetler ve cilde temas eden herşey için son derece sağlıklı ve kullanışlı bir kumaştır.
Buldan Kumaş
Buldan bezi kumaşı kıymetli bir kumaştır. Usta ellerde dokunan bu kumaş insanalrın hemen hemen her türlü tekstil ihtiyacını karşılar. En zorlu kısmı boyama sürecidir. Yılların getirdiği tecrübelerle gelişen bir tekniktir. Değişik bitkilerin yaprakları,sapları ya da kendileri kullanılarak doğal yollarla boyamak mümkündür. Boyamak için gerekli bitkiler ve bu bitkilerin kullanım oranları ustalık gerektirir. Yıllarca uygulanan deneme yanılmalar sonucunda bu formüllere ulaşıldı. O yüzden bu renk formülleri sır olarak saklanır. Nesilden nesile geçen bu bilgiler çok kıymetlidir. Boyama işlemi yapıldıktan sonra ipler havada doğal bir kuruma ile kurutulur. İpler kuruduktan sonra artık dokuma işlemi için hazırlanır. İstenilen kumaşın rengine ve tasarımına göre tazgahlarda dokuma işlemi gerçekleşir.
Uygulama Alanları
Buldan bezi kumaşı nefes alan özelliği ile kıyafetlerde kullanılan son derece gözde bir kumaştır. Pek çok sentetik içerikli rakip kumaşlara göre cilt sağlığı açısından oldukça avantajlıdır. İçeriğindeki yoğun pamuk oranıyla temas ettiği cildi tahriş etmez ve koku yapmaz. Buldan elbise modelleri özellikle yazları kadınlar tarafından çok tercih edilir. Elbiselerin eteklerine püsküller ya da işlemeler yapılarak yaz şıklığını ve modasını yakalamak mümkündür. Hemen hemen her çeşit renk buldan ürünler bulmak çok kolaydır. Dünyada da artık bilinmeye başlayan bu kumaş türü ülke tekstil ihracatında önemli bir yere sahiptir.Sadece kıyafetler de değil ev tesktilinde de oldukça tercih edilen bir kumaştır. Ürünler sadece değişkenlik değil, aynı zamanda son kullanıcı için faydacı değeri açısından da özgüllük gerektirir ve bu da belirli bir ürün yelpazesinin artan ihracat potansiyeline yol açacaktır.
Banyo Ürünleri
Buldan bornoz setleri son derece popüler banyo ürünleridir. Özellikle yüksek su emme kapasitesi ile havlu,peştemal ve bornozların üretiminde tercih edilir. Türklerin hamam kültürüne özgü peştemal kullanımı ile de bir nevi özdeşleştiğini söyleyebiliriz. Buldan bezi kumaşı peştemal uygulaması ile dünyaya duyurdu. Ülkemize gelen turistler bu tarz peştemalları hediye ve anı olarak ülkelerine götürürler. Hem hafif hem de uygun fiyatlı olan bu ürünler özellikle hediye olarak çok idealdir. Günlük hayatlarında peştemalleri kullanmaya başlayan yabancılar bu ürünün rahatlığını ve kullanışlılığını gördükçe başkalarına da tavsiye ederler. Bu şekilde popülerleşen peştemal ve türevleri şimdilerde başka ülkelere de ihraç edilmeye başlandı. Ürünlerin kalitesi her zaman kendini sattırır.Bu ürünler artık Türkiye ve Buldan ile markalaştı.
Ev Tekstili
Buldan tekstil tarihi, mirası, tasarımları ve geleneksel makyaj becerileriyle ünlüdür. Buldan tekstil ürünlerindeki çeşitlilik, Türkiye’de üretilen “etiketinin dünya çapında kabul görmesine ve yerel adaptasyonuna önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Geleneksel işçilik, kendine özgü çekiciliği ile birlikte, katma değerli buldan perde gibi ev tekstili ürünleri üretmek için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Büyük formatlı perakende mağazalardan ve zincir mağazalardan bu ürünlere olan talebin, dünya çapındaki pazarlarda büyüyen taban alanını işgal eden özel ev bölümlerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte arttığı görülüyor.
Girişimciler, uzun süredir devam eden buldan bezi kumaşı gelenek ve stil mirasından yararlanmak için, geleneksel yapımları tasarlama ve küresel müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlama zorluğunun üstesinden başarıyla geliyor.Ülke çok çeşitli kumaşlar, makyaj malzemeleri ve ev tekstili üretiyor. Daha hızlı bir büyüme için ihracatçılar her bir ana kategoriyi analiz etmeli ve tüm potansiyelini kullanmalıdır.

× Bilgi ve Fiyat Alın