Buldan Bezi Havlu

Buldan bezi havlu üretiminde kullanılan ve tarihi çok eskilere dayanan bir kumaş türüdür.

Her yörenin kendine has ürünleri olduğu gibi Buldan Denizli bölgesinde de Buldan bezi adıyla bilinen oldukça ünlü bir kumaş türü söz konusudur. Bahsedilen küçük ilçe geçimini tamamen dokumacılıktan sağlamaktadır. Bu alanda hem ülkemizde hem de dünyada adından söz ettiren bu küçük ilçe üretimindeki gelenekçi anlayışı hiç bırakmamıştır. Bu sayede bugün elde ettiği üne kavuşması mümkün olmuştur. Özellikle Denizli ilinin turistik bir yer olması ile ilçenin dokumacılıktaki bu başarısı dünyaya rahat bir şekilde yayılmıştır. Üretilen ürünlerin kalitesi ve konforu sayesinde bu kumaştan birçok alanda yararlanılmasını sağlamıştır.

 

Buldan Bezinin Özellikleri

Buldan bezi havlu üretiminde daha sık tercih edilmektedir. Ancak bununla beraber Buldan bezi başka birçok alanda da kullanılmaktadır. Bu kumaşa gösterilen ilgi kumaşın belirgin bazı özellikleri sayesindedir. Öncelikle Buldan bezi tamamen pamuk ipliklerden üretilmekte ve bu da kullanıcılarına üst düzey konfor sağlamaktadır. Pamuk iplik kullanımı sayesinde elde edilen kumaş teri, suyu çok iyi emme özelliğine sahiptir. Zaten bu özelliği sayesinde Buldan bezi havlu üretimi günümüzde de hızla sürmektedir. Bununla beraber tamamen doğal şekilde elde edilen kumaş sayesinde insan ve vücut sağlığına da hiçbir zararı bulunmaz. Tüm bu olumlu özellikleri sayesinde sehpa örtüsü, Buldan masa örtüsü, peştamal, mendil, kıyafetler gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Buldan Bezinin Giyim Alanında Kullanılması

Buldan bezi havlu üretimi ile beraber birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Zira bu bezden kıyafetler, Buldan perde ve birbirinden farklı birçok ürün üretilmektedir. Her ne kadar havlu ve diğer ürünler sebebiyle geri planda kalsa da kumaşın giyim sektöründe de rağbet gördüğü ve tercih edildiğinden söz etmek gerekir. Buldan bezinden üretilen kıyafetlerin özellikle yaz aylarında sıcak bölgelerde tercih edilebilmesi bu kumaşı daha çekici kılmaktadır. Çok iyi ter ve su emen bu ürün kullanıcısının vücuduna yapışmaz. Teri ve suyu emer ve oldukça konforlu bir kullanım deneyimi sunar. Bu açıdan giyim konusunda da oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir.

 

Buldan Bezinden Üretilen Diğer Ürünler

Buldan bezi havlu üretimi ile beraber yukarıda değinilen başka alanlarda da tercih edilmektedir. Ancak bahsedilen kullanım alanları haricinde Buldan bezinin kullanıldığı daha birçok alan mevcuttur. Özellikle ev dekorasyonu için de Buldan kumaşının sık bir şekilde kullanımı söz konusudur. Yukarıda belirtildiği gibi masa örtüsü, perde, peştamal gibi ürünlerin üretiminde de sık bir şekilde bu kumaşın kullanılması söz konusudur. Özellikle üretimin gerçekleştiği bölgede evlerdeki birçok ürün Buldan kumaşından üretilmektedir. Hatta Buldan koltuk örtüsü gibi ürünlerin üretilmesinde dahi kullanılmaktadır. Zira koltuklara örtüleri bu kumaştan yapılması yine sağlayacağı konfor ile alakalıdır. Ayrıca bu kumaşların temizliğinin de kolay olması birçok alanda tercih edilmesini sağlamaktadır.

 

Buldan Kumaşının Üretiminde Aşamalar

Buldan bezi havlu ile birlikte yukarıda da belirtilen birçok alanda kullanılmaktadır. Ürünün bu denli tercih edilmesi üretim aşaması ile yakından ilgilidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu kumaştan üretilen hemen her ürün hala ilkel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin geldiği noktada el tezgahlarında üretilen ürünler insanlar açısından hayret verici olmaktadır. Ancak el tezgahlarından çıkan ürünlerin kalitesi ve uzun yıllar kullanılabilmesi bu yöreye has olan bu ürünün asırlardır aynı şekilde üretilmesine devam edilmesini sağlamaktadır.

Buldan bezi havlu haricinde birçok ürünün üretiminde kullanılır. Ancak öncelikle kumaşın üretim serüvenine değinmek gerekir.

Buldan kumaşı yüzde yüz pamuk iplikler doğal ürünlerle boyanması ile elde edilmektedir. Boyama öncesinde pamuk iplikler belirli işlemlere tabi tutularak boyamaya hazır hale getirilir. Bu aşama gelindiğinde tamamen ustaların ait sırlarla elde edilen doğal boyaların kullanılması söz konusudur. Belirtildiği şekilde ustasına bağlı olarak üretilen bu boyların Sırları kimseye anlatılmamaktadır. Elde edilen boyalar genel olarak mazı, soğan kökü, ceviz yaprağı gibi doğal ürünlerin kullanılması ile oluşturulur. Doğal ürünlerin kullanılmasıyla elde edilen boyalarla yüzde yüz pamuk olan ipliklerin boyanması aşamasına geçilir. İpliklerin doğal boyalarla boyanmasının ardından doğal yöntemlerle kurutulması söz konusu olmaktadır. Bahsedildiği şekilde elde edilen iplikler çıkrıklar aracılığı ile sarılır ve kumaş üretimine hazır hale getirilir. Buldan bezi havlu gibi ürünlerin üretilmesi aşamasına el tezgahlarında ki sihirli dokunuşlar sonrasında geçilecektir. El tezgahlarında ki usta ellerin dokunuşlar sayesinde üretilen kumaşlardan yukarıda ayrıntılı olarak değinilen ürünlerin üretimine geçilir. Bazı ürünlerin tezgahlarda doğrudan üretilmesi de söz konusu olmaktadır.

 

Buldan Kumaşının Tarihteki Yeri

Buldan bezi havlu üretimi gibi bahsedilen birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Günümüzde yoğun ilgi gören bu kumaşın tarihine bakıldığında oldukça eski dönemlere uzandığı görülecektir.

Buldan kumaşı özellikle Osmanlı Devletinin kuruluşu zamanlarından bugüne kadar uzanan bir serüven sahiptir. Özellikle Osman Bey döneminde kullanılmaya başlayan kumaşın tarih boyunca kullanılması söz konusu olmuştur.

Sonraki dönemlerde Buldan kumaşı şehzadelerin kıyafetleri için kullanılmıştır. Bununla beraber saray hanımlarının çeyizlerinde bir numaralı ürün olarak kullanılmıştır. Adeta tarihe tanıklık eden ürün bu dokusu sayesinde de günümüzde de yoğun ilgi görmektedir.

Buldan bezi havlu üretimi ile beraber tarih boyunca çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Özellikle tarihi müzelerde sergilenen kıyafetler incelendiğinde bu kumaştan birçok elbisenin sergilendiği görülecektir. Bölge halkı ürünün tarihi açısından da üretimini sürdürmektedir. Bölgedeki her ev küçük bir atölye gibi kullanılmaktadır. Dolayısıyla evin her üyesi bu atölye in bir çalışanı olmaktadır. Bu kültürün içine doğan çocuklar tarihten bugüne gelişimi süren Buldan kumaşının dokumacılığındaki ince ayrıntıların tamamına hakimdir. Bu sayede bu kültürün nesilden nesile aktarımı oduukça rahat olmaktadır.

× Bilgi ve Fiyat Alın