Bayanlar İçin Yemeni Ayakkabı

Bayanlar için yemeni ayakkabı sıkça tercih edilmesi gereken bir ayakkabı çeşidi olup oldukça sağlıklı bir ayakkabıdır.

Yemeni ayakkabı cinsiyete göre farklı renklerde yapılabilmektedir. Bayanlar için yemeni ayakkabı renkleri kırmızı ve açık renklerde yapılırken, erkekler için siyah ve lacivert renkler tercih edilmektedir.

Yemeni ayakkabı herkesin tercih etmesi gereken ve Anadolu şehirlerinde kalmayıp tüm illerimizde kullanılması gereken bir ayakkabı çeşididir. Oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra ayağın duruşunu destekleyen ve şeklini bozmayan bir ayakkabı çeşididir. Dolayısıyla hem kadınların hem erkeklerin yemeni ayakkabı kullanıyor olması önemlidir.

Hamilelik dönemlerinde de kadınlar topuklu ya da yüksek tabanlı ayakkabı giymemelidir. Bu durumda hamilelikte kadınların yöneldiği ayakkabılardan en bilineni babettir. Ancak babete yönelmeleri oldukça sakıncalıdır. Babet yerine yemeni ayakkabı tercih etmeleri, ayaklarını korumalarına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla hamilelikte bayanlar için yemeni ayakkabı faydaları saymakla bitmemektedir.

Yemeni Nedir?

Yemeni, Anadolu’nun bazı bölgelerinde hala üretimine devam edilen, manda, sığır, keçi ve oğlak derisinden faydalanılarak meydana getirilen bir ayakkabı çeşididir. Halep’ten Türkiye’ye giriş yaptığı rivayet edilen yemeninin, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerinde üretimi devam etmektedir. Yemeni ustaları tarafından üretilen bu ayakkabı, bölge halkı tarafından hala giyilmektedir. Diğer şehirlerden bölgeye giden turistler ise giymeseler bile hatıra kalması için yemeni ayakkabı satın almaktadır.

Yemeni ilk defa Yemen’de Ekber isimli biri tarafından yapıldığı için bu ismi almıştır. Buradan Halep’e ve oradan Türkiye’nin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis şehirlerine yayılmıştır. Yemeninin yaklaşık 600 – 700 yıllık bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. Tabi ki bu tahmin sadece bilinen yüzüdür. Bilinmeyen taraflarında yemeninin çok daha eski olduğundan söz edilmekte ve buna dair kanıtlar aranmaktadır.

Yemeni yapımında geçmişte daha çok siyah deri kullanılmaktaydı. Günümüzde doğal boya ile renklendirilmiş derilerin kullanımı ile çeşitli renklerde yemeniler üretilmesi mümkün kılınmıştır. Özellikle kadın yemenilerinde daha çok kırmızı ve gülkurusu kullanımı yaygınlaşmıştır. Bayanlar için yemeni ayakkabı, yüzü genelde üç parçadır ve isteğe göre dikiş ile süslenmektedir. Bayanlar için yemeni ayakkabı tabanına 3 – 4 parça kösele topuk yapılırken erkek yemenilerine bazen tek parça kösele yapılmaktadır.

Yemenilerin yaygın olarak kullanıldığı dönemlerde bazı illerde yemenici çarşılarının kurulması, bu mesleğe konu sokakları adını vermesi, yemeniciliğin ekonomik ve kültürel açıdan önemini ortaya koymaktadır. Geçmişte Anadolu’ nun hemen her bölgesinde üretilen ve ortak bu özellikleri gösteren geleneksel ayakkabı yapımcılığında olduğu gibi yemenicilik de makineleşmenin etkisiyle günümüzde ancak birkaç şehirde çok az sayıda yapımcı sayesinde sürdürülmektedir.

Yemenicilik birkaç ilimizde yapılmakta olan bir ayakkabıcılıktır. Gaziantep’te yemeniciliğe; köşkercilik, Yemenicilere kaşgar, yemeni ustalarına; köşker ustası denilmektedir. Köşker kelimesi Farsça’ dan gelmiş olup ayakkabı yapan kişi anlamına gelmektedir.

Yemenicilik sanatını unutmaya başlamamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de yemeni ayakkabı yapımının çok zahmetli olması ve bu işe genç kalfa ve ustaların ilgi duymuyor olmasıdır. Genç ustalar bu kadar zahmet verilerek bir iki ayakkabı üretmek yerine, daha kolay yollarla ayakkabı üretmeyi tercih etmektedir. Ancak bazı bölgelerimizde hala erkekler ve bayanlar için yemeni ayakkabı üretimi devam etmektedir.

Yemeni Ayakkabının Faydaları Nedir?

Yemeni ayakkabı faydaları arasında oldukça sağlıklı bir ayakkabı çeşidi olması ve ayak sağlığına özen gösterenlerin tercih etmesi gereken bir ayakkabı olması vardır. Yemeniler tamamen hakiki deriden yapılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir terleme, koku, mantar, egzama gibi rahatsızlıklara yol açmamaktadır. Çünkü yemeninin yapısını bozacak herhangi kimyasal bir madde kullanılarak ayakkabı üretilmez.

Eskiden tek renk olarak üretilirken bugün çeşitli renklerde yemeni üretimi de mümkündür. Bu rengarenk üretilen yemeniler de kullanılan boyalar doğa ile özdeşleşen boyalardır. Yemeninin yapımı oldukça zahmetlidir. Bir usta sabahtan akşama kadar bir ya da iki çift yemeni yapabilir. Orijinal yemeninin tabanında kil kullanılmaktadır ve giyildiğinde ayağın şeklini alıp tamamen ortopedik hale dönüşmektedir.

Kil vücuttaki elektriği de atarak insanları rahatlatmaktadır. Daha önce bahsetsek bile yemeninin çıkış noktasına üzerinde durmak çok önemlidir; Yemen’in çıkış noktası ayağı terletmemesi ve serin tutmasıdır. Dolayısıyla en önemli iki faydası olarak ayı terletmemesi ve içeriği serin tutması sayılabilmektedir.

Yemeni ayakkabı bayan için bazı dönemlerde oldukça kullanışlı bir ayakkabıdır. Ancak yemeni ayakkabı erkek bireyler için de son derece önemli ve kullanışlı bir ayakkabı türüdür.

Yemeni Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Yemeni ayakkabı yapımında alt tabanında manda ve sığır, yüzde keçe, iç astar da koyun, sığır ya da keçi, kenarında ise oğlak derisi kullanmaktadır.

Söz ettiğimiz yemeni ayakkabı tabağa ve mesai adı verilen iki parçadan oluşmaktadır. Yemeni ayakkabı modelleri değişse de yapımı değişmemektedir. Önce kalıp, kösele üzerine konularak çizilmekte ve teba ile kesilmektedir. Sonra ayakkabının yüzü dikilmekte ve kalıba gerilmektedir. Bakır çivi ile çivilenmesi gereklidir.

Hazırlanan yüzey ve taban köselesinde yapıştırıcı sürülüp sağlam yapışması için çekiç ile de vurulmaktadır. Yemeni ayakkabı yapımında, lifin çürümemesi ve yemenini su almaması için mumlanmış pamuk ipliği kullanılmaktadır ve bu çok önemlidir. Dikime hazır hale gelen yemeni ayakkabı, kalıptan çıkartılıp kenar dikişi çekilmektedir. İşlemler sonucunda çok şık bir yemeni ayakkabı elde edilir. Özellikle bayanlar için yemeni ayakkabı çeşitleri oldukça şıktır.

Yemeni Ayakkabı Fiyatları Nasıldır?

Bilindiği üzere ayakkabı fiyatları kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre değişmektedir. Özellikle eski dönemlerden gelen ve elde yapılan ayakkabılar şu an günümüzde üretilen ayakkabılara oranla daha pahalıdır. Çünkü günümüzde üretilen ayakkabılar makineden çıkan ve el işçiliği gerektirmeyen ürünlerdir. Yemeni ayakkabı fiyatları da el yapımı ayakkabı olduğu için pahalıdır.

Yemeni ayakkabı da geçmişten günümüze gelmiş olan el işçiliği isteyen ayakkabı çeşitlerinden biridir. Yapımı oldukça zahmetlidir ki, bir yemeni ustası bir günde en fazla bir ya da iki çift yemeni yapabilmektedir. Ayrıca yapımında hakiki deri kullanıldığı için oldukça fiyatı artmaktadır. Bayanlar için yemeni ayakkabı yapımında daha çok boya kullanıldığı için fiyatının daha da arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

× Bilgi ve Fiyat Alın