Anadolu Yöresel Hediyeler

Anadolu Yöresel Hediyeler kavramı son derece zengin ve geniş ölçekli bir tanımlamadır. Türkiye’de Anadolu Yöresel Hediyeler ve hediyelik eşya alışverişi son derece ucuz ya da görece çok pahalı olabilir. Satın alınacak meşhur ve ikonik şeyler, gittiğiniz yere göre farklılık gösterebilir. Örneğin Kapadokya’da Avanos kasabasından gelen çömlekler popülerken, Efes’te Meryem Ana heykelleri antik kentin İncil bağlantısı nedeniyle yaygın olarak satılmaktadır.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Buldan Masa Örtüsü ve Buldan Peştemal

Anadolu Yöresel Hediyelerden Buldan masa örtüsü ve buldan peştamal gibi ürünler, tarihten beri buldan bezleri ve buldan dokumacılığı tarafından insanlık mirasına hediye edilmişlerdir. Anadolu Yöresel Hediyelerden Buldan bezi, adeta dokumacılığın tarihi bir belgesidir. M.Ö. 6 bin yılında ise Anadolu’da ilk ilmekler atılmış ve ilk el tezgâhları yapılmıştır. Çatalhöyük’teki arkeolojik kazılarda bulunan bez parçaları bunun kanıtıdır. Daha sonraki çağlarda Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma ve Bizans uygarlıklarında dokuma büyük ilerleme göstermiştir. Denizli’nin Buldan ilçesinden ismini alan Anadolu Yöresel Hediyelerin en nadide eserlerinden olan buldan peştamal ve buldan masa örtüsü Türk kültürünün önemli tarihsel motifleri arasındadır.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Türk halı/kilimleri

Türk halı ve kilimler, Anadolu’nun adeta simgesi haline gelmiş tarihi bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı insanlar, Anadolu Yöresel Hediyelerden Türk halılarını veya kilimlerini nasıl yapıldığına dair desen ve hikayeleri sevdikleri için satın almaktadırlar.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Yemeni Ayakkabılar

Güney Anadolu’da 600-700 yıl öncesine dayanan Anadolu Yöresel Hediyelerden geleneksel Yemen tarzı ayakkabı, yemeni ayakkabı geleneğine mensup ustalar tarafından yaratılmıştır. Bugün, Anadolu Yöresel Hediyelerden yemeni tarzı ayakkabı, Türkiye’nin Güneydoğu şehirlerinde ikamet eden ustalar tarafından hala doğal deri olan saya ve sert deri tabandan yapılmaktadır. Bu yetenekli zanaatkarlar kosger olarak bilinir ve Farsça kunduracı anlamına gelen “kesfger” kelimesinden türemiştir. Anadolu Yöresel Hediyelerden Yemeni ayakkabısının geleneksel işçiliği, yalnızca doğal ve el yapımı işlemlerden yararlanarak yaşatılmaktadır. En çok tercih edilen Anadolu Yöresel Hediyelerden biri de Yemeni Ayakkabıdır.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Türk Lokum

Türkiye’nin her yerinde ve birçok farklı tatta satılan Anadolu Yöresel Hediyelerden Türk lokumu ucuz ve paketlemesi kolaydır. Türkiye’deki en iyi Türk lokumunun Safranbolu’nun Karadeniz bölgesinde bulunduğu bilinmektedir. İstanbul’daysanız, Eminönü semtindeki Hacı Bekir’e gidebilir, aslen bir Osmanlı padişahı için Türk lokumunu icat eden bir Türk ailesinin dükkanını ziyaret edebilirsiniz. En iyi Anadolu Yöresel Hediyelerden biri Türk lokumudur.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Türk Çayı ve Bardakları

Türk çayı siyahtır, son derece aromatiktir ve lale şeklindeki, ince belli bardaklardan içilir. Anadolu Yöresel Hediyelerden geleneksel siyah Türk çayı, kaşık ve tepsilerle birlikte küçük çay bardaklarının birçok farklı tasarımı, eve götürmek için mükemmel hediyelik eşyalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Mozaik Lambalar

Yüksek standartlarda mükemmel bir şekilde imal edilmiş, cam ve pirinçten yapılmış asma Türk mozaik lambaları göz alıcıdır. Anadolu Yöresel Hediyelerinden mozaik lambalar, bir odayı aydınlatmak için ideal değil, atmosferik bir ruh hali ayarlamak için mükemmeldirler. Zümrüt veya yakut gibi çeşitli renklerle fiyatlar pahalıdır, ancak yetenekli zanaatkârlar tarafından elle imal edilmektedirler.

Anadolu Yöresel Hediyeler: Seramik Hatıralar

Türk seramikleri, özellikle cami duvar ve tavan çinilerinde 8. yüzyıl İslam sanat tarihinden miras kalmıştır. O zamandan beri, modern fabrika seramikleri geleneksel el yapımı sermaikleri geride bırakmıştır. Ancak İznik ve Kütahya gibi yerler hala bu hassas sanatın en iyi üreticileri olarak tarihi bir üne sahiptir. Kase, tabak, kül tablaları, mini vazolar, tabaklar ve çok daha fazlası formunda gelen özgün Türk seramik parçaları Anadolu Yöresel Hediyelerin en güzellerindendir.

× Bilgi ve Fiyat Alın